سهم ۷.۵ درصدی شرکت‌های دولتی از اقتصاد بدون نفت

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: طبق محاسبات این سازمان، شرکت‌های دولتی از کل اقتصاد بدون نفت در سال ۱۴۰۱ سهم ۷.۵ درصدی و سهم آنها از تولید ناخالص داخلی ۱۴.۵ درصد است.

به گزارش روز شنبه اگزیم نیوز، میرسامان پیشوایی در جلسه پیش رویداد ارزیابی بهره‌وری شرکت‌های دولتی در سازمان امور مالیاتی کشور، اظهار داشت: شرکت‌های دولتی اشتغال یک درصدی را برعهده گرفته‌اند.

وی افزود: مجموعه شرکت‌های دولتی رشد قابل توجهی در حوزه‌های مختلف داشته‌اند و زیرساخت‌ها و پیشران‌هایی را برای اقتصاد ایجاد می‌کنند تا بخش خصوصی در ارزش افزوده توانمند عمل کند.

وی با بیان اینکه نسبت به ارزیابی و نظام حکمرانی شرکت‌ها در گذشته کم توجهی شده است، گفت: از سال ۹۹ موضوع ارزیابی بهره‌وری شرکت‌های دولتی و اتصال آن به نظام پرداخت پاداش اعضای هیات مدیره و مدیران عامل شرکت‌های دولتی در قوانین بودجه سنواتی مورد تاکید قرار گرفت تا به سمت اندازه‌گیری بهره‌وری شرکت‌ها قدم برداشته شد.

پیشوایی گفت: در سال ۱۴۰۲ انسجام بهتری برای ارزیابی شرکت‌های دولتی و وابسته یا تحت مدیریت دولت در قالب آیین‌نامه انتظام بخشی، شفاف‌سازی و ضابطه‌بندی درآمدها و هزینه علی شرکت‌های دولتی و همچنین دستورالعمل ساماندهی حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسه‌های ارتفاعی وابسته به دولت و شرکت‌های تابعه دولتی را شاهد بودیم.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران اضافه کرد: بر این اساس شیوه‌نامه سنجش بهره‌وری شرکت‌های دولتی توسط سازمان ملی بهره‌وری ابلاغ شد و بر اساس آن اطلاعات مالی و عملکرد و اثربخشی شرکت‌های دولتی مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: خلاصه مدیریت گزارش بهره‌وری شرکت‌های دولتی در سال ۱۴۰۲ امروز ارایه خواهد شد که امیدواریم نقش تاثیرگذار شرکت‌های دولتی منجر به ارتقای کارایی و اثربخشی آنان در رشد و بهره‌وری اقتصاد کشور شود.

کد خبر 73568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =