توجه به هشت شرط لازم و کافی برای حل مشکلات اقتصادی

در تازه ترین نشست شورای رؤسای اتاق های سراسر کشور، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حاضر شد و با ارائه گزارشی از وضعیت کنونی اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: مشکلات امروز اقتصاد، موضوعاتی شفاف و مشخص هستند، برای حل آنها باید تعامل و ارائه راهکار منطقی را دنبال کنیم

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی اتاق ایران، «محسن جلالپور» رئیس پارلمان بخش خصوصی در نشست شورای رؤسای اتاق‌های سراسر کشور با اشاره به طرح انتزاع وزارت صنعت از وزارت بازرگانی، تشریح کرد: در برنامه ششم، این مسأله تأکید شده و لازم است جمع‌بندی نظرات بخش خصوصی را در رابطه با طرح انتزاع در اختیار مسؤولان قرار دهیم. همانطور که می‌دانیم برنامه ششم به زودی وارد صحن مجلس شده و در آنجا بررسی خواهد شد.

«عبدالوهاب سهل‌آبادی» رئیس اتاق اصفهان از همکاری بین دو اتاق اصفهان و کاشان سخن گفت و تصریح کرد: خوشبختانه این همکاری‌ها نتایج مفید و مؤثری در پی داشته است. البته فراموش نکنیم که تا مشکلات اقتصادی را به طور ریشه‌ای حل نکنیم، به زودی تعداد بیشتری از کارخانه‌ها دچار ورشکستگی خواهند شد.

وی بر این باور است که در شرایط رکودی امروز، صنعت، معدن و تولید به تنفس نیاز دارد. از سوی دیگر تغییر در رویکردهای قضایی نسبت به این حوزه به ویژه در شرایط کنونی اقدامی ضروری است.

رئیس اتاق ایران در واکنش به اظهارات این فعال اقتصادی تصریح کرد: اتاق به طور حتم نشست‌هایی را برای پیگیری رویکرد قوه قضاییه نسبت به شرایط رکود اقتصادی، ترتیب می‌دهد.

وی یادآور شد: طی روزهای گذشته رئیس سازمان امور مالیاتی تغییر کرد و امیدوارم این مسأله بتواند به حل چالش‌های بخش مالیاتی کمک کند.

«عبداله مهاجردارابی»، رئیس اتاق ساری، سفر به ترکیه و آشنایی نزدیک با تجربیات اقتصادی این کشور را مؤثر برشمرد و تأکید کرد: مشکلات مطرح شده از سوی رئیس اتاق اصفهان در همه استان‌ها قابل مشاهده است. متأسفانه تعداد زیادی از کارخانه‌ها تعطیل شده‌اند. به طور حتم بخشنامه‌های صادر شده نتوانستند به حل معضلات نائل شوند چرا که عملیاتی نشدند و در حد یک نوشته باقی ماندند.

این عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران اصلاح قانون این اتاق را ضروری ارزیابی کرد و یادآور شد: این قانون مروبط به سال‌های گذشته و براساس نیازهای همان روز است. بدین ترتیب باید اصلاح و بازنگری در قانون در دستور کار قرار گیرد.

برای رسیدن به توسعه باید مسیر گذشته را آسیب شناسی کنیم

«عبدالهی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی که در عین حال سابقه حضور هفت دوره در مجلس را دارد، با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ابلاغ آن‌ها طی دو سال گذشته و عدم تحقق اهداف تعیین شده، تصریح کرد: باید آسیب شناسی صورت گیرد تا علت عدم اجرای این سیاست ها را شناسایی کنیم.

وی تشریح کرد: رشد اقتصادی کشور طی سال‌های گذشته به طور متوسط بالغ بر 3 درصد بوده که با حضور درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز محقق شده است. به طور حتم اگر این بخش را در نظر نگیریم رشدی حاصل نمی‌شد.

براساس اظهارات عبدالهی، هر ساله منابع حاصل از نفت و گاز به اقتصاد ایران تزریق می‌شود، شاید امروز این رقم نسبت به سال‌های گذشته کمتر باشد ولی همچنان درآمد قابل توجهی محسوب می‌گردد. باید این سؤال را پاسخ دهیم که چگونه نتوانستیم با این میزان درآمد مشکلات اقتصادی را حل کنیم؟

این نماینده مجلس با اشاره به این مطلب که شرط لازم برای تحقق اهداف، عزم جدی و پایان بخشیدن به بی توجهی‌هاست، گفت: ایران، استعدادهای بی نظیری در خود جای داده است ولی نتوانسته از آن بهره ببرد. البته شرط کافی برای حل معضلات، رسیدن به درک و فهم مشترک است که بدون آن نمی‌توانیم موفق شویم. برای رسیدگی به دغدغه‌ها باید همه مسؤولان در یک راستا قدم بردارند.

وی تأکید کرد: بعد از رعایت این دو شرط، تدوین استراتژی بلندمدت برای اقتصاد امری لازم و مهم است. اگر سند چشم انداز 20 ساله نتوانسته محقق شود با این وجود نباید امید خود را از دست بدهیم و از حرکت باز ایستیم. از طرف دیگر باید برنامه‌ای بلندمدت تراز این هم بنویسیم و پس از نگاه قاره‌ای در برنامه، اهداف خود را جهانی کرده و انتظارات را بیشتر کنیم.

عبدالهی تشکیل احزاب کارآمد را برای داشتن مجلسی بهره‌ور و دولتی پاسخگو مورد تأکید قرار داد و افزود: تا زمانی که احزاب شکل نگیرند، منافع مردم و مصلحت کشور مغفول باقی می‌ماند. حرکت براساس خوشایند ملت، توسعه و بهبود شرایط اقتصادی را رقم نمی‌زند.

عضو کمیسوین برنامه و بودجه، قوانین باثبات، تدوین برنامه‌های بلندمدت و رفع تحریم‌های خارجی را لازمه رسیدن به توسعه دانست و تصریح کرد: باید هزینه‌های خارجی خود را به کمترین میزان ممکن برسانیم. مدیریت دشمنان هنری است که راه رشد و تقویت اقتصاد را باز می‌کند.

وی بر این باور است که نسبت آسیب‌رسانی تحریم‌های داخلی به تحریم‌های خارجی سه به یک بوده و در عین حال بی توجهی نسبت به اجرای قوانین و در نظر نگرفتن ارزش زمان، همگی چالش زا هستند.

این نماینده مجلس ادامه داد: صدور یک مجوز گاهی نزدیک به یک الی دو سال طول می‌کشد، از سوی دیگر از ارزش و اهمیت صادرات سخن می‌گوییم ولی هیچ گونه تسهیلاتی در اختیار این حوزه قرار نمی‌دهیم.

غفلت از آموزش مسأله دیگری بود که توسط عبدالهی مورد انتقاد قرار گرفت و گفت: چگونه انتظار داریم که افراد بدون کسب اطلاعات و آشنا شدن با علم روز، بتوانند به حل مشکلات نائل شوند. آبادانی، خروج از فقر، داشتن حکومت مقتدر و سهولت در کارها به امنیت و امکان کسب سود بیشتر نیاز دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ناامنی در قوانین را عامل دفع سرمایه گذار دانست و امنیت بیشتر و زمینه سازی برای کسب سود بیشتر را مسیر رسیدن به توسعه اقتصادی برآورد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر جایگزینی مالیات به جای نفت یادآور شد: مالیات را تنها می‌توانیم از درآمد و سود دریافت کنیم نه از ضرر و سربه سر شدن.

عبدالهی، وظیفه اصلی دولت را فراهم کردن بستر رقابت برشمرد و تأکید کرد: وجود بستر عرضه و تقاضای رقابتی با حضور دولتی مقتدر ممکن می‌شود و از آن پس کار بر عهده بخش خصوص قرار می‌گیرد. امروز اقتصاد، از دولت فربه رنج می‌برد. وجود چنین دولتی راه تنفس اقتصاد را می‌بنددو دولت تنها موظف به بسترسازی و نظارت بر امور است. امروز از ناحیه کاهش بهره‌وری در کشور بالغ بر 840 میلیارد تومان آسیب دیده‌ایم و این کاهش بهره‌وری ناشی از وجود دولت بزرگ است.

این نماینده مجلس، هدایت و مدیریت سرمایه‌ها را لازمه توسعه اقتصادی دانست و تشریح کرد: حرکت بر اساس استعدادهای موجود و پرهیز از خودکفایی در همه امور باید از سوی مسؤولان کشور جدی گرفته شود. منطق می‌گوید که منابع خود را در محلی مصرف کنیم که بیشترین سود را به دنبال دارد. باید قبل از هرگونه اقدامی، مزیت‌های سرمایه‌گذاری خود را شناسایی کرده و تنها براساس همین مدل قدم برداریم.

وی ادامه داد: مقررات‌زدایی و شفاف‌سازی از دیگر لازمه‌های اقتصاد ایران است. این اقدام، روان سازی و سهولت در حرکت را در پی دارد. از طرف دیگر، ارائه تسهیلات و در نظر گرفتن درآمدهای بیشتر برای حضور افراد در مناطق محروم می‌تواند از چند دستگی و فاصله بین سطح زندگی افراد جلوگیری کند.

«پدرام سلطانی» نایب رئیس اتاق ایران، با طرح این سؤال که چرا این گفته‌ها اجرایی نمی‌شود، تصریح کرد: وجود عدالت و رقابت در کنار هم ممکن می‌شود. اصلاحات باید در همه بخش‌ها صورت گیرد.

وی وجود دستگاه‌های نظارتی متعدد، فساد اداری و افت اخلاق را از دغدغه‌های امروز اقتصاد کشور می‌داند.

نایب رئیس اتاق ایران، علت وجود حجم عظیمی از پروژه‌های نیمه تمام در کشور را بی توجهی به موقعیت‌ها و پتانسیل‌های هر حوزه دانست و خواستار اصلاح رویکردهای مجلس و دولت در این وادی شد.

«مسعود خوانساری» نایب رئیس اتاق ایران نیز در مقابل سخنان عبدالهی از واژه چرا استفاده کرد و گفت: همه این موضوعات مطرح شده برای ما روشن و واضح است، سؤال این جاست که چرا از تجربیات جهان استفاده نمی‌کنیم؛ چرا اصلاحات را در کشور اجرایی نمی‌کنیم. لازم نیست همه مسائل را خودمان تجربه کنیم، مهم این است که می‌دانیم رویه‌ای که در پیش گرفته‌ایم، به رشد منتهی نمی شود.

«حسن انتظار» رئیس اتاق ارومیه در واکنش به سخنان عبدالهی، از نقاط ضعف و مشکلات اقتصادی کشور ناشی از عملکرد نادرست نظام بانکی، تعرفه ‌ها و مالیات سخن گفت. وی هماهنگی و انسجام بین همه بخش‌های اقتصادی از دولت گرفته تا بخش خصوصی را موضوعی ضروری دانست و یادآور شد: گفته‌های شما صحیح است ولی باید اجرایی شود.

«علی اصغر زبردست» رئیس اتاق همدان با انتقاد از بی توجهی‌ها نسبت به هر آنچه در این جلسه گفته شده است، خواستار عنایت بیشتر در مورد اجرای این مسائل شد.

«عبداله مهاجردارابی» رئیس اتاق ساری، مشکل را به چگونگی اجرای قوانین منوط دانست و گفت: باید عمل گراتر از گذشته حرکت کنیم.

جلالپور نیز در رابطه با اظهارات عضو کمیسیون برنامه و بودجه، یادآور شد: طبق تجربه آموخته‌ایم که تغییر به دنبال انتخابات حاصل می‌شود. حال حضور آقای عبدالهی در این نشست بیان‌گر آن است که باید در انتخابات پیش رو با دقت حرکت کنیم و همه این مسائل را در نظر بگیریم.

وی تصریح کرد: این نیست که بگوییم تنها دولت و مجلس مقصر چالش‌های امروز هستند. اگر به اینجا رسیدیم، همه ما به سهم خود اشتباه کرده ایم. از سوی دیگر همه ما به نظام و قانون اساسی احترام می‌گذاریم و تنها دلسوزانه مشکلات را مطرح کرده تا بتوانیم به ایران سرافراز دست پیدا کنیم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی راهکار را عزم جدی فعالان اقتصادی برای بیان راه حل‌ها و پیگیری آن‌ها دانست.

«غلامحسین جمیلی» رئیس اتاق زنجان با اشاره به تجربیات عبدالهی خواستار تداوم حضور ایشان در مجلس شد.

در پایان عبدالهی تأکید کرد: رویکرد اصلی سخنان من این است که باید تغییری در ساختار فکری و عملی خود ایجاد کنیم. هدف ما انتقاد صرف نیست، بلکه وظیفه ما به عنوان افراد آگاه این است که با تعامل، راهکار ارائه دهیم و اجرای آن‌ها را پیگیری کنیم.

کد خبر 736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =