تولید بر محور صادرات، مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۳

وزیر جهادکشاورزی گفت: صادرات، پشتیبانی پایدار برای محصولات کشاورزی است، به همین دلیل تولید بر محور صادرات ، مهم‌ترین برنامه وزارت جهادکشاورزی در سال جاری است.

به گزارش روز دوشنبه اگزیم نیوز از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی نیکبخت در جلسه شورای معاونان وزارتخانه ضمن تبریک دهه کرامت افزود: سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیارد دلار افزایش صادرات محصولات کشاورزی داشتیم که از لحاظ وزنی ۱۳ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۳ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱رشد داشته است به طوری که بهبود دو میلیارد دلاری تراز تجاری این بخش، نشان داده وضعیت کشاورزی از شرایط خوبی برخوردارست.

وی درباره عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردم و اینکه در سال ۱۴۰۳ باید در تراز تجاری محصولات کشاورزی وضعیت بیشتر بهبود یابد، تصریح کرد: لازم است معاونت ها، سازمان ها و شرکت های تخصصی برنامه های خود را در راستای تسهیل امور و جلب مشارکت صادرکنندگان قرار دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر تسهیل کارهای فنی برای جهش صادرات، صنایع تبدیلی، تکمیلی و فراوری محصولات کشاورزی می‌تواند، زمینه ساز ارزش افزوده بیشتر و مکمل موفقیت صادرات باشند.

وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه ساختار اجرایی کشور طی دهه های متمادی به موازات واردات به صادرات نپرداخته است، گفت: شرایط به گونه‌ای است که اگر هم اکنون نیز درهای کشور به روی واردات باز شود، علاقمندی برای واردات بسیار وجود دارد، اما همین شرایط زیرساختی و علاقه برای صادرات کامل نیست.

وی محوری ترین اقدام دیگر در سالجاری با توجه به نزولات جوی مناسب را موضوع آبخیزداری عنوان کرد و افزود: این اولویت اساسی ظرفیت های فراوانی برای ذخیره سازی آب و جلوگیری از فرسایش خاک، جلب مشارکت مردم و اجرای طرح های زودبازده دارد.

وزیر جهادکشاورزی سرمایه گذاری در بخش شیلات و آبزی پروری را فرصت مناسب دیگری برای جهش تولید معرفی کرد و گفت: فقط یک استان خوزستان با شرایط ذخیره‌سازی آب های داخلی و سواحل فراوان می تواند به قطب آبزی پروری کشور تبدیل شود.

نیکبخت توسعه کشاورزی گلخانه ای را بهترین ظرفیت جهش تولید معرفی کرد و ادامه داد: در این بخش نیز ظرفیت های مغفول مانده فراوان وجود دارد که علاوه بر افزایش تولید و دریافت سفارش صادراتی، می تواند سبب بهره وری آب و خاک و جلب انبوه تقاضاهای مشارکت مردم شود.

وزیر جهادکشاورزی مولدسازی سرمایه های راکد را یکی دیگر از درآمدهای مناسب برای سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام معرفی کرد و افزود: اکنون بیش از ۳۵ همت مصوبه واگذاری از هیأت عالی مولدسازی دریافت کردیم که رتبه نخست کشوری در میان همه دستگاه‌ها محسوب می شود.

کد خبر 73614

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =