سه‌شنبه؛ ۶ هزار کیلوگرم زعفران صادراتی در بورس عرضه می‌شود

مدیرکل توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: بزرگترین عرضه زعفران با ۶ هزار و ۵۷ کیلوگرم با نرخ پایه کیلویی ۹۴ میلیون تومان، در رینگ صادراتی بورس کالا در روز سه‌شنبه (هشتم خرداد ماه) انجام می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه اگزیم نیوز از سازمان مرکزی تعاون روستایی، «سید روح اله لطیفی» در خصوص عرضه بزرگ زعفران در بورس اظهار داشت: در راستای استمرار شفافیت عرضه کالا در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و عرضه های موفق محصول زعفران خریداری شده توسط تعاونی های روستایی در سال ۱۴۰۱ و نیاز بازار، سومین عرضه زعفران در سال جاری برای این محصول روز سه‌شنبه (هشتم خرداد) در رینگ صادراتی بورس کالا انجام خواهد شد.

وی افزود: ۶ هزار کیلوگرم زعفران عرضه شده سبد زعفران خراسان رضوی، ۳۲ کیلوگرم سبد زعفران خراسان جنوبی و ۲۵ کیلوگرم سبد زعفران خراسان شمالی است که جزئیات کیفی هر سبد در اطلاعیه بورس کالا آورده شده است.

دبیر کمیته توسعه صادرات سازمان مرکزی تعاون روستایی درباره جزئیات این عرضه، تصریح‌کرد: کل زعفران در معرض فروش در این عرضه باید صادر شود و اسناد مثبته گمرکی آن در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی قرار گیرد.

لطیفی ادامه‌داد: از نکات مهم این عرضه امکان خرید نقدی و امکان خرید اعتباری است.

وی گفت: زعفران های عرضه شده در بسته های نایلونی مخصوص پلمب شده با وزن حداکثر پنج کیلوگرمی است و خریدار قبل از خرید، مکلف به رویت کالا و کسب اطمینان ازکیفیت محصول است.

مدیرکل توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی، چگونگی خرید این عرضه در بورس از سوی صادرکنندگان اظهار داشت: برای خرید هم نقدی و هم اعتباری از سوی صادرکنندگان باید ۱۰ درصد قیمت به صورت نقدی به حساب بورس کالای ایران درمهلت تسویه واریز شود و تسویه بقیه برای خرید نقدی بر اساس شرح مندرج در اطلاعیه بورس کالا، اما در خرید اعتباری بقیه حداکثر در چهار ماه با کارمزد ۲ درصد ماهانه و ارائه ضمانتنامه بانکی و تعهد پرداخت انجام شود که خریداران برای اینکه مشکلی در فرآیند خرید پیدا نکنند باید با دقت اطلاعات مراحل مختلف خرید و تسویه را از بورس کالا دریافت کنند.

وی درباره تضمین صادرات این محصول، گفت: برای تضمین انجام تعهدات صادراتی، خریدار موظف است یک فقره ضمانتنامه بانکی حُسن انجام تعهدات معادل ۱۰ درصد ارزش کل قرارداد و به سررسید ۶۰ روز تقویمی همزمان با انجام امور تسویه به فروشنده ارائه کند و اظهار کالا به گمرک نیز با خریدار خواهد بود.

این مسئول افزود: زمان تحویل کالا ۲۶ خرداد ماه سال جاری است و در صورت عدم حمل به موقع کالا توسط خریدار حداکثر تا ۱۰ روز کاری پس از مهلت مجاز تحویل، خریدار مشمول پرداخت هزینه انبارداری معادل ۴۰ ریال برای هر گرم در روز برای باقی مانده زعفران خریداری شده و افت کیفی ناشی از عدم خروج به موقع بر عهده خریدار خواهد بود.

لطیفی تصریح کرد: حداقل عرضه زعفران خراسان رضوی ۱۰۰ کیلوگرم، خراسان شمالی ۲۵ کیلوگرم و خراسان جنوبی ۳۲ کیلوگرم در نظر گرفته شده و حداکثر عرضه نیز طبق نامه ای که به کارگزاری ارسال شده برای خراسان رضوی ۲‌هزار کیلوگرم خواهد بود.

مدیرکل توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در سال گذشته ۲۲۱ تن زعفران توسط تجار به ۵۵ کشور جهان صادر شد که امارات با بیش از ۶۷ تن خرید، چین با ۴۹ تن، اسپانیا با ۴۴ تن، افغانستان با ۲۲ تن و قطر با حدود ۶ تن پنج مقصد صادرات زعفران ایرانی بودند.

کد خبر 73917

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =