افزایش ۶ مگاواتی سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در یک ماه

ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر کشور که در فروردین امسال به یک هزار و ۱۸۶.۲۶ مگاوات رسیده بود، در پایان اردیبهشت به یک هزار و ۱۹۲.۳۹ مگاوات با حدود ۶ مگاوات رشد رسید.

به گزارش روز شنبه اگزیم نیوز، افزایش ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از برنامه‌های مهم وزارت نیرو در دولت سیزدهم است. براین‌اساس رسیدن به ظرفیت ۱۰ هزار مگاواتی در این بخش هدف‌گذاری شده است.

براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران (ساتبا) ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در پایان اردیبهشت‌ماه امسال به رقم یک هزار و ۱۹۲.۳۹ مگاوات رسید.

دراین‌بین سهم نیروگاه‌های خورشیدی ۵۸ درصد (۵۲۶.۵ مگاوات) از مجموع کل انرژی‌های تجدیدپذیر است.

انرژی بادی با سهمی ۳۱ درصدی، ۳۶۶.۳ مگاوات از مجموع کل انرژی‌های تجدیدپذیر را دارد و نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک به‌عنوان یکی از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر سهمی ۹ درصدی دارند. این نیروگاه‌ها ۱۰۳.۶۷ مگاوات از مجموع کل انرژی‌های تجدیدپذیر کشور را به خود اختصاص داده‌اند که نسبت به فروردین‌ماه تغییر نداشته‌اند.

نیروگاه‌های زیست‌توده با سهم یک‌درصدی ۱۲.۵ مگاوات از مجموع کل انرژی‌های تجدیدپذیر کشور را دارند. همچنین نیروگاه‌های توربین انبساطی هم با یک درصد سهم ۹.۶ مگاوات از مجموع کل انرژی‌های تجدیدپذیر را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک در سبد تولید برق کشور ۰.۶ درصد است و تلاش برای تحقق هدف ۱۰ هزار مگاواتی انرژی‌های تجدیدپذیر همچنان ادامه دارد.

چندی پیش علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در خصوص توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور گفته بود: قانون‌گذار پیش‌بینی کرده است که بخشی از مصارف صنایع باید از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر باشد.

وی افزود: دولت نیز در شورای‌عالی انرژی مصوب کرده است که ۲۰ درصد مصارف آتی ادارات باید از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر انجام شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: تابع این تقاضا، بر اساس مصوبات شورای‌عالی اقتصاد مجوز ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه صادر شده و قرارداد آن‌ها منعقد شده است که بخش اندکی از آن به بهره‌برداری رسیده و بخش دیگر نیز در مسیر اجرا و بهره‌برداری است.

کد خبر 74155

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =