چالش های مالیاتی در مسیر صادرات

متاسفانه در کشور بیشتر مالیات از بنگاه های تولیدی و حقوق بگیران دریافت می شود و از اصناف و تجاری که به طور غیر رسمی و زیر پله ای فعالیت می کنند و سود بیشتری نیز کسب می کنند مالیاتی دریافت نمی شود

مصطفی رناسی نایب رییس کمیسیون صنایع اتاق ایران در ارتباط با مشکلات مالیاتی که بخش تولیدی کشور با آن روبروست به اگزیم نیوز گفت: یکی از اساسی ترین مشکلاتی که تولید کنندگان در ارتباط با پرداخت مالیات دارند ناعادلانه بودن و بی ضابطه بودن سیستم مالیاتی در کشور است. وی در این خصوص توضیح داد شرکت ها و فعالیت های تولیدیی وجود دارند که با وجود آنکه قبلا در سایت وزارت دارایی به طور رسمی ثبت نام کرده، تایید شده و مالیات خود را پرداخت کرده اند اما در هنگام مالیات دهی در لیست سیاه وزارت دارایی قرار میگیرند.

وی ادامه داد متاسفانه در کشور بیشتر مالیات از بنگاه های تولیدی و حقوق بگیران دریافت می شود و از اصناف و تجاری که به طور غیر رسمی و زیر پله ای فعالیت می کنند و سود بیشتری نیز کسب می کنند مالیاتی دریافت نمی شود. رناسی گفت: سیستم مالیات دهی در کشور ما شفاف نمی باشد. دولت باید با استفاده از صندوق پست تمام فروش ها را پیگیری کند، برای کلیه معاملات کد اقتصادی ثبت شود، از کلیه افراد اظهارنامه مالیاتی دریافت شود، تمامی وجوه نقد و حواله که جا به جا می شوند چک شود و در تمامی معاملات کد ملی فرد و کد اقتصادی بنگاه ذکر شود تا از این طریق صورت های مالی شرکت ها و فعالیت ها شفاف شده و مالیات گیری از افراد به نسبت فعالیت و سود بدست آمده باشد در این صورت سیستم مالیات دهی در کشور  شفاف و عادلانه خواهد شد.

این عضو کمیسیون صنایع اتاق ایران با اشاره به شرایط رکود حاکم بر کشور گفت: در جهان مرسوم است که در شرایط رکود مالیات بنگاه های تولیدی را کم می کنند این در حالی است که در کشور ما فشار مالیاتی بیشتری بر روی تولیدکنندگان است و نقدینگی آن ها نیز تامین نمی شود. در حالی که دولت ادعا می کند نرخ تورم 10 درصد است بهره ای که بانک ها از تسهیلات اعطایی به بخش های تولیدی می گیرند بالای 25 درصد است که منطقی نمی باشد. بنابراین دولت باید راهکاری بیاندیشد که علاوه بر حمایت از بخش های تولیدی در زمان رکود، سرمایه گذاران نیز منابع خود را از بانک ها خارج کرده و به سمت فعالیت های تولیدی هدایت نمایند.

کد خبر 745

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =