ابقای معاملات پتروشیمی ها در بورس کالا

حامد سلطانی نژاد از منتفی شدن طرح خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا خبر داد

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان این‌ که شورای رقابت با خروج محصولات پتروشیمی از بورس مخالف است، اظهار کرد: حتی حکم اخیر شورای رقابت می‌گوید که باید دستورالعملی برای حضور محصولات پتروشیمی در یک سیستم رقابتی در بورس کالای تهران تهیه شود.

وی با اشاره به این‌که در جلساتی که بورس با شورای رقابت داشته است روی تهیه این دستورالعمل کار شده است، عنوان کرد: این دستورالعمل به طوری تدوین خواهد شد که حقوق مصرف‌کنندگان که صنایع پایین‌دستی هستند کاملا رعایت شود.

مدیر عامل بورس کالا با اشاره به این‌که تقریبا جلسات تهیه دستورالعمل به اتمام رسیده و پیشنهادات درستی به شورای رقابت داده شده است، گفت: شورای رقابت خود این نظرات را جمع‌بندی کرده و نظر نهایی را اعلام می‌کند.

سلطانی‌نژاد ادامه داد: این تصمیمات استراتژیکی است که کل نظام، دولت و مجلس در مورد‌ آن اظهارنظر خواهند کردد و به واسطه تصمیم شخصی افراد اتفاقی نمی‌افتد.

وی با تاکید بر این‌که تمام مصوبات دولت و مجلس از سیستم شفاف و قابل نظارت بورس کالای ایران برای محصولات پتروشیمی حمایت می‌کند، خاطر نشان کرد: البته آقای نعمت‌زاده نیز اعتقادی به خروج پتروشیمی از بورس کالا ندارد، بلکه می‌خواهد این امر اختیاری شود.

مدیر عامل بورس کالا با اشاره به این‌که اختیاری‌شدن حضور پتروشیمی‌ها در بورس کالا تبعاتی در پی دارد، اظهار کرد: در جلساتی که با خود وی و زیرمجموعه وزارت صنعت داشته‌ایم آنها را قانع کرده‌ایم که اختیاری‌شدن مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت.

سلطانی‌نژاد دراین باره ادامه داد: برای مثال اگر بخشی از محصولات در بورس عرضه شود قیمت را به شدت افزایش می‌دهد و در همان زمان بخش دیگری از محصولات با قیمت‌های خارج از بورس به فروش می‌رسد که به این ترتیب قیمتی که در مکانیزم بورس تعیین می‌شود، قیمت رقابتی نخواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: ما این استدلال را گفته‌ایم و عموما نیز آن را پذیرفتند که البته یکسری مشکلات در زمینه قرار‌دادهای بلند‌مدت و صدور محصولات به خارج از کشور وجود دارد که برای آنها راهکارهایی را اندیشه‌ایم.

مدیر عامل بورس کالا در این باره با اشاره به مذاکرات بورس با شرکت‌های پتروشیمی در زمینه‌ی قرار‌دادهای بلندمدت عنوان کرد: در این زمینه با پتروشیمی‌ها به راهکار مشترکی رسیده‌ایم و برای بحث offtake یا همان صدور محصولات نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

سلطانی‌نژاد افزود: علاوه بر این با هلدینگ‌ها نیز طی مذاکرات‌ به ملاحظاتی دست پیدا کرده‌ایم تا هر نوع قرار‌دادی که دلشان می‌خواهند در فضای شفاف و رقابتی بتوانند در حوزه بورس داشته باشند و فکر نمی‌کنم به این ترتیب دیگر بحث خروج از پتروشیمی از بورس مطرح باشد.

کد خبر 9621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =