دو خبر مهم «رییس کل» برای  بازار پول

رئیس کل بانک مرکزی، یکسان سازی نرخ ارز و کاهش نرخ سود سپرده های بانکی متناسب با تورم را از برنامه های امسال این بانک برشمرد

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ولی الله سیف در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نهم افزود: نظام بانکی ما شرایط ویژه‌ای را پشت سر می گذارد و انباشتی از مشکلات دهه های گذشته در نظام بانکی کشور وجود دارد.
وی با بیان اینکه بهره وری نظام بانکی به دلایل مختلفی کاهش یافته است، اظهار داشت: مطالبات غیرجاری در شبکه بانکی یکی از این مشکلات است که خوشبختانه از 15 درصد کل تسهیلات نظام بانکی به 12.5 درصد کاهش یافته است. وی ادامه داد: همچنین 18 درصد از منابع بانکی نیز مطالبات از دولت است و 15 درصد نیز به دارایی های غیرعملیاتی برمی‌گردد؛ مجموع آن حدود 45 تا 50 درصد کل تسهیلات بانکی است که دارایی منجمد و غیرقابل استفاده است.

دلایل رقابت مخرب بانکها برای جذب سپرده


رئیس کل بانک مرکزی درباره رقابت مخرب بین بانک ها برای جذب سپرده و افزایش نرخ سود بانکی نیز گفت: بانک ها به دلیل عطش زیاد به نقدینگی و پاسخگویی به سپرده گذاران خود، با هم رقابت می کنند تا نرخ های سود را افزایش دهند و از این طریق سپرده جذب کنند. به گفته وی، در همین فضا موسسه های غیرمجاز نیز به فعالیت خود ادامه می دادند، که پس از تلاش های بانک مرکزی این فشار تاحدودی فروکش کرده است.

کاهش نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم


وی با اشاره به حضور بانک مرکزی در بازار بین بانکی با ارائه منابع محدود که توانست نرخ سود بین بانکی را از 29 به 17 درصد کاهش دهد، افزود: نرخ تورم درحال حاضر 11.2 درصد است و برنامه بانک مرکزی کاهش مستمر آن تا رسیدن به تورم تک رقمی است. وی اضافه کرد: بانک مرکزی درصدد است نرخ سود بانکی را متناسب با نرخ تورم کاهش دهد.
رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر ضرورت تحرک در تولید و رشد اقتصادی با توجه نامگذاری سال جاری به عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، گفت: فرمایشات رهبر معظم انقلاب تکلیف ویژه ای را برای نظام بانکی در سال جاری ایجاد کرده است بنابراین اقدامات جدی را در ماه های گذشته انجام دادیم و نشست های مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت در این خصوص داشته ایم.
سیف، جهت گیری سال جاری را علاوه بر تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تمرکز ویژه به بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی همه تلاش خود را برای تخصیص بهینه منابع محدود انجام می دهد بنابراین بنگاه های کوچک و متوسط در اولویت امسال است.
 

نرخ ارز متناسب با واقعیت اقتصاد پیوسته باید تعدیل شود


وی افزود: برای ساماندهی بازار نرخ ارز واحد نیازمند ارتباطات بین المللی بانکی کافی هستیم تا سرعت عمل لازم در جابجایی و استفاده از منابع ارزی داشته باشیم. رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به دستاوردهای بانک مرکزی درباره نرخ ارز در طول دو سال گذشته، اظهارداشت: در طول دولت یازدهم نرخ ارز روند مطلوبی داشت و از نوسانات شدید دور بود؛ در واقع بانک مرکزی نمی خواهد نرخ ارز را ثابت نگه دارد بلکه آرامش در اقتصاد و استمرار ثبات نیازمند این است که نرخ ارز با واقعیت های اقتصاد به طور پیوسته تعدیل شود.
وی ادامه داد: به همین منظور ما از تجربه های گذشته استفاده کردیم تا روشی انتخاب کنیم کمترین هزینه و بیشترین اثربخشی را داشته باشیم؛ به طوری که در سال اول دولت یازدهم، ما تنها سه درصد افزایش قیمت ارز داشتیم و در سال دوم نیز این عدد، 5.2 درصد بود که حتی کمتر از تورم است.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: در طول سال گذشته باوجود کاهش شدید قیمت نفت و چندبرابر شدن نرخ ارز در برخی کشورهای نفتی و کاهش ارزش پول ملی آنها، کشور ایران از این شرایط دور ماند و شوک ارزی نداشتیم.

پیشگام بودن بانک های ایتالیایی در روابط بانکی با ایران


وی به دستاوردهای برجام و آثار مثبت آن اشاره کرد و گفت: شرایط پس از برجام با شرایط قبل قابل مقایسه نیست و گشایش های فراوانی صورت گرفته است. به گفته وی، اکنون بانک مرکزی امکان مانور و اشراف بر همه منابع خود را پیدا کرده و حساب های جدید با بانک های مختلف در کشورهای مختلف ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: برخی از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا نسبت به دیگران جلوتر حرکت کردند؛ بانک مرکزی ایتالیا و یونی کریدیت، روابط بانکی مطلوبی با ما دارند و ارائه خدمات امکانپذیر شده است؛ البته هنوز تا تحقق همه تعهدات طرف های غربی فاصله داریم و باید آنها نسبت به انجام تعهداتشان به صورت کامل تسریع کنند.
این مقام مسئول بانک مرکزی افزود: پس از برجام، سریع‌ترین عکس العمل را سوییفت (ارتباط بانکی بین المللی) داشت به طوری که این شبکه، فرآیند سه ماهه اتصال مجدد را در دو هفته برای بانک های ما فراهم کرد اما موضوع این بود که برخی بانک ها مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری در درون خود داشتند و به همین دلیل اتصال مجدد آنها به شبکه سوییفت زمان بر شد. وی گفت: بنابراین پس از حدود یک ماه، همه بانک های ما که پیش از این به دلیل تحریم، سوییفت آنها قطع شده بود دوباره به این شبکه متصل شدند.

کد خبر 9716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =