۳ خبر خوب اقتصادی از کانال برجام

بعیدی نژاد در کانال تلگرامی خود سه خبر اقتصادی را منتشر کرد؛ آزاد شدن مراودات بانکی با یورو یکی از این خبرها بود

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه هدف کشور لغو تمامی محدودیتهای بانکی و مالی و تجاری علیه موسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی است، تصریح کرد: محدودیت‌های انتقال بانکی به یورو برای کشورمان برداشته شده است.
حمید بعیدی‌نژاد افزود: کشورمان تا زمانی که تمامی مشکلات اجرایی لغو این محدودیتها همگی در اجرا رفع نشوند از پای نمی نشیند. البته این به یک عزم ملی و تلاش همگانی نیاز دارد که امروز تمامی سازمانهای ذیربط برای تحقق این هدف در تلاش هستند.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ضمن اظهار خرسندی از اتفاق های خوبی که در این چند روز در مسیر اجرای حذف محدودیتها افتاده است، این اتفاق ها را برشمرد: نخست، انتقال مبلغ معادل هفتصد و پنجاه میلیون دلار به یورو از قسط اول از پرداخت بدهی شرکتهای هندی به حساب بانک مرکزی ایران در ترکیه، نشان داد که محدودیتهای انتقال بانکی مبالغ بالا و همچنین تبدیل آن مبالغ از ارزهایی مانند روپیه به یورو از میان برداشته شده است.
وی اضافه کرد: دوم، بدنبال لغو محدودیتهای ورود کشتیهای باری برای حمل نفت و مواد پتروشیمی و دیگر کالاها به بنادر ایران و یا عزیمت آنها از ایران برای صادرات به بنادر خارجی از جمله به اروپا که تبادلات کشتیرانی از ایران و به ایران را باعث گردیده اند اولین کشتی فله ای نیز ( که به حمل کالاهای فله ای مانند گندم می پردازند) همین روزها برای اولین بار به بندر هامبورگ وارد شد و مورد استقبال مقامات شهر قرار گرفت.
بعیدی نژاد افزود: «لغو این محدودیتها در دلِ خود لغو چندین نوع تحریم و محدودیت مانند این تحریمها را در بردارد: الف- تحریم ورود کشتیهای خارجی به بنادر ایران به دلیل آنکه شرکتهای کارگزار و فعال در بنادر تحت تحریم بوده اند، ب- تحریم ورود و دریافت خدمات برای کشتیهای ایرانی به بنادر کشورهای دیگر، چون شرکتهای کشتیرانی تجاری و کشتیرانی نفتکش ایران جزو شرکتهای تحت تحریم بوده اند، ج- تحریم بیمه کشتیهای نفتی و تجاری ایران، چون جزو شرکتهای تحت تحریم بوده اند، د- تحریم بیمه شرکتهای خارجی که مبادرت به حمل نفت و مواد پتروشیمی و دیگر کالاهای تحت تحریم ایرانی بنمایند. ه - تحریم بیمه معروف به پی اند آی که به سوانح خاص دریایی مربوط میباشد، و- تحریم پرداختهای پولی و بانکی بیمه شرکتهای بیمه گر».
وی در پایان به برقراری رابطه کارگزاری، بعنوان سومین اتفاق اشاره کرد و نوشت: برقراری چندین رابطه کارگزاری مهم بانکی میان بانکهای ایرانی و بانکهای متوسط اروپایی برای اولین بار امکان انتقال ارز از بانکهای ایرانی به موسسات خارج از کشور را در هفته اخیر تسهیل کردند.

کد خبر 9749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =