مذاکره  ایران و چین برای تامین مالی پروژه های بخش خصوصی

مذاکرات صندوق های ثروت ملی ایران و چین برای بررسی زمینه های سرمایه گذاری مشترک و تشکیل صندوقی به منظور تامین مالی پروژه های بخش خصوصی ایران، آغاز شد

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از صندوق توسعه ملی؛ در پی سفر هیأتی از صندوق توسعه ملی به چین و بازدید از صندوق ثروت ملی این کشور در سال گذشته، هیأتی عالی رتبه از شرکت سرمایه گذاری چین(CIC)، به عنوان نهادثروت ملی این کشور، به منظور آشنایی و بررسی زمینه های همکاری این دو نهاد سرمایه گذاری، به ایران سفر کردند.

 در نشستی که یکشنبه  30 خرداد ماه در محل صندوق توسعه ملی برگزار شد، دکتر حسینی رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی به منظور آشنایی این هیأت چینی نکاتی را پیرامون وضعیت کنونی اقتصاد ایران مطرح کرد.

دکتر حسینی با اشاره به بهبود شاخص های اقتصادی مانند تورم و نرخ رشد اقتصادی کشور در 2 سال اخیر ، شرایط ویژه و جدیدی را که پس از برجام در اقتصاد ایران به وجود آمده، مورد بررسی قرار داد.

حسینی با اشاره به رفت و آمد های هیأت ها و بنگاه های اقتصادی خارجی به ایران بعد از برجام گفت: خوشبختانه مشکلات سرمایه گذاری در ایران به مرور بعد از لغو تحریم ها در حال مرتفع شدن است و همین امر موجب استقبال روز افزون سرمایه گذاران از جذابیت های اقتصاد ایران شده است.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی به راهبرد آتی اقتصادایران در قالب الگوی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اظهار داشت: تقویت اقتصاد داخلی، توسعه صادرات، جذب سرمایه گذاری خارجی به منظور صادرات، افزایش بهره وری و تکیه بر اقتصاد دانش بنیان  از برنامه های اصلی در اجرای رویکرد اقتصاد مقاومتی در ایران به شمار می آید.

دکتر حسینی ضمن  اشاره به قدمت 5 ساله صندوق توسعه ملی  به تشریح موقعیت صندوق توسعه ملی در اقتصاد ایران پرداخت و اظهار داشت:  تاکنون سالانه 20 درصد از درآمدهای نفت و گاز به حساب صندوق توسعه ملی واریز شده که این رقم بسته به نوسان قیمت جهانی نفت بین سالانه 15 تا 6 میلیارد دلار بوده است.

وی خاطر نشان کرد:  امکان سرمایه گذاری مشترک با سایر صندوق ها و موسسات سرمایه گذاری برای صندوق توسعه ملی بعد از برجام بیش از پیش فراهم شد است و صندوق می تواند از منابع خود به صورت اهرمی برای جذب سرمایه گاری خارجی در پروژه های دارای مزیت در داخل کشور استفاده کند و یا با تشکیل صندوق مشترک به تامین مالی پروژه های بخش خصوصی کشور اقدام کند.

دکتر حسینی از پروژه های موجود در حوزه زیر ساخت و راه، نفت، گاز، پتروشیمی به عنوان زمینه های مناسب برای سرمایه گذاری صندوق CIC چین در ایران یاد کرد و  افزود:  بخش کشاورزی و احداث گلخانه و پرورش ماهی در قفس که کشور چین دارای تجربه های زیادی در این زمینه است از دیگر حوزه های مناسب برای  سرمایه گذاری CIC به شمار می آید.

دکتر حسینی در پاسخ به سئوال مقام چینی در مورد نحوه سرمایه گذاری صندوق گفت: صندوق توسعه ملی از طریق بانک های خصوصی و دولتی در پروژه هایی که توجیه فنی و اقتصادی آن تایید شده است، سرمایه گذاری می کند. 

وی تاکید کرد: با توجه به انضباط دقیق مالی که در قرارداد های سرمایه گذاری بین صندوق با بانک و بانک با  متقاضیان وجود دارد، تاکنون تمامی اقساط تسهیلات و سرمایه گذاری ها  به صندوق توسعه ملی باز گشته است و معوقات ما به صفر رسیده است.

وی در ادامه به نمونه های همکاری صندوق توسعه ملی با سایر صندوق ها و موسسات سرمایه گذاری خارجی از جمله بانک صادرات-واردات کره جنوبی اشاره کرد و گفت: صندوق توسعه ملی از طریق ایجاد صندوق مشترک با سایر نهاد های سرمایه گذاری خارجی در صدد است تا زمینه سرمایه گذاری سایر کشورها را در پروژه های جذاب داخل ایران فراهم کند.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی ضمن معرفی چندین پروژه مهم در داخل کشور به شرکت سرمایه گذاری چینی خواستار ایجاد کار گروه مشترک بین این شرکت سرمایه گذاری با صندوق توسعه ملی به منظور ایجاد هماهنگی و آشنایی بیشتر این نهاد سرمایه گذاری با پروژه های ایرانی و عملیاتی شدن سرمایه گذاری چین و همکاری طولانی مدت با صندوق توسعه ملی شد.

 در ادامه آقای دینگ شدانگ(Ding Xuedong)، رئیس شرکت سرمایه گذاری چین نیز با اشاره به این که در ماه رمضان در ایران حضور دارد، ابراز خوشحالی کرد و افزود این اولین حضور این نهاد سرمایه گذاری در ایران است.

وی گفت CIC به عنوان یک نهاد سرمایه گذاری خواستار آشنایی بیشتر با بازار ایران و زمینه های همکاری و سرمایه گذاری در ایران است .

وی تاکید کرد CIC  تمایل دارد تا در زمینه پروژه های با تکنولوژی نوین ، دوره اجرای کوتاه مدت و با ریسک پایین سرمایه گذاری کند.

رئیس شرکت سرمایه گذاری چین از پیشنهاد ایجاد کار گروه مشترک از کارشناسان ICI CAPITAL به عنوان بخش سرمایه گذار خارجی این شرکت با کارشناسان صندوق توسعه ملی و ارائه یک جدول زمانی به منظور آشنایی و بررسی پروژه های داخلی ایران استقبال کرد.

گفتنی است با هماهنگی هایی که توسط صندوق توسعه ملی انجام شده است؛ این هیأت چینی در ادامه حضور خود در ایران دیدارهایی با وزیران نفت، "صنعت معدن و تجارت"، "راه و شهرسازی"و  رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران به منظور آشنایی بیشتر این نهاد با زمینه های سرمایه گذاری در حوزه های مختلف ایران و همچنین قوانین و مقررات سرمایه گذاری در ایران انجام خواهند داد.

لازم به ذکر است که دارایی تحت مدیریت صندوق ثروت ملی چین(CIC) در حال حاضر بیش از 800 میلیارد دلار برآورد می شود.

کد خبر 12085

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =