کشف ۲۰۶ میلیارد تومان کالای قاچاق در ۱۱ماهه اخیر در گمرک

گمرک از کشف ۲ هزار و ۶۰ میلیارد ریال (۲۰۶ میلیارد تومان) کالای قاچاق در ۱۱ ماهه امسال در گمرکات اجرایی و افزایش ۵۶ درصدی آن در همسنجی با پارسال با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری خبر داد

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از گمرک ایران، این سازمان از کشف 2 هزار و 60 میلیارد ریال (206 میلیارد تومان) کالای قاچاق در 11 ماهه امسال در گمرکات اجرایی و افزایش 56 درصدی آن در همسنجی با پارسال با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه گمرک جمهوری اسلامی ایران، مجموع کشفیات کالای قاچاق در گمرکات سراسر کشور در سال گذشته یک هزار و 319 میلیارد ریال بود.
در 11ماههه امسال، پرونده های قاچاق متشکله در گمرکات اجرایی کشور یک هزار و 566 فقره بوده است.
راه اندازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی منجر به افزایش کشفیات کالای قاچاق توسط گمرک ایران شده است.
«پروانه الکترونیکی، پنجره واحد مجازی و ارتباط الکترونیک، تجهیز گمرکات به امکانات کنترلی پیشرفته، کنترل الکترونیکی کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف، تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرک و نیروی انتظامی، تله‌های الکترونیکی، سامانه ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی‌های وارداتی (IMEI) در گمرک، الکترونیکی شدن نظارت ها در گمرک و راه اندازی سامانه مانیتورینگ کالاهای ترانزیتی، مانیفست الکترونیکی و کنترل مکانیزه قبض انبار» از مهمترین اقدام های گمرک ایران در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا به شمار می رود.
اکنون روزانه بطور میانگین 10 هزار محموله در سراسر کشور از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمرکی به صورت الکترونیکی استعلام می شود.
بر این اساس، پنجره واحد گمرکی وسامانه جامع گمرکی در کمتر از یک دقیقه پاسخ هر استعلام را از طریق پیامک و بدون دخالت عوامل انسانی و به صورت اتوماتیک در اختیار واحد استعلام کننده قرار می دهد که در برخی موارد بعضی از این محموله ها در بررسی و کنترل تردد حامل ها برای تعیین تکلیف توسط ماموران نیروی انتظامی از طریق پنجره واحد گمرکی و سامانه جامع گمرکی استعلام می شوند.
به گزارش ایرنا، سامانه جامع گمرکی پنجره واحد تجارت فرامرزی پانزدهم مهرماه 1393 با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد.
تبادل اطلاعات در چارچوب سامانه جامع گمرکی موجب شفافیت و سلامت تجارت می شود و با همکاری سازمان های مرتبط، شرایط را برای افرادی که تجارت قانونی و سالم می کنند، آسان تر و عرصه را برای متخلفان و قاچاقچیان تنگ تر می کند.
همچنین تازه ترین قابلیت های این سامانه جامع اواخر دی ماه امسال در آیینی در محل گمرک مهرآباد رونمایی شد.

کد خبر 18788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =