نقشه راه جدید سرمایه گذاری در کشور

برای سرمایه گذاری نیازمند افراد کننده کار بوده و مطمئن هستیم که در بخش سیاست خارجی آقایان سیف و طیب نیا باید شرایطی را به وجود آورند که منابع خارجی مطمئن در اختیار کسانی که می خواهند سرمایه گذاری کنند قرار گیرد

جهانگیری: اولویت دولت در سال 96 رفع موانع سرمایه گذاری است

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که نیازمند رشد و توسعه سرمایه گذاری در کشور هستیم گفت: اگر بخواهیم رشد بالای 6درصد داشته باشیم حتما در سال 96 اولویت اصلی دولت رفع موانع سرمایه گذاری خواهد بود. اسحاق جهانگیری عصر دیروز در جمع اعضای مجمع کارآفرینان اظهار داشت: رشد سرمایه گذاری در سال های اخیر به شدت افت کرده است، کشور نیازمند آن است که سرمایه گذاری در آن افزایش پیدا کند.
وی ادامه داد: بنا براین دولت به دنبال آن است که راهی به وجود آورد تا سرمایه گذاری در کشور فعال شود و روند کاهنده سرمایه گذاری سال های اخیر تبدیل به یک روند رو به رشد شود.
جهانگیری گفت: برای سرمایه گذاری نیازمند افراد کننده کار بوده و مطمئن هستیم که در بخش سیاست خارجی آقایان سیف و طیب نیا باید شرایطی را به وجود آورند که منابع خارجی مطمئن در اختیار کسانی که می خواهند سرمایه گذاری کنند قرار گیرد.
وی ادامه داد: باید سریعتر فاینانس ها و منابع خارجی و تامین مالی های خارجی برای سرمایه گذاری حل شود و در اختیار قرار بگیرد و سریعتر توافقات با بانکها صورت بگیرد البته آنجا یک گیرهایی بعد از تحریم ها وجود داشته و به صورت کامل رفع نشده است اما انتظار است که آقای سیف و طیب نیا که مسوولیت این کار را دارند زودتر این مشکلات را حل کنند.
جهانگیری گفت: در داخل هم نظام بانکی منابعش را برای سرمایه گذاری به جاهای مطمئن بدهد.
معاون اول رییس جمهوری به فضاسازی علیه بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: ما نباید به خاطر عده ای که معوقات بانکی دارند طوری فضا سازی کنیم که همه کسانی که در بخش خصوصی مشغول کار هستند افراد متقلب هستند.
وی با بیان این که معمولا در همه دوران ها یکسری افرادی دنبال رانت هستند و حیف است که اسم بخش خصوصی روی آن گذاشت گفت: این کم توانی برخی مدیران است که نمی توانند تشخص دهند که این رانت خوار است و بموقع با آن برخورد کنند.
جهانگیری به گلایه از بخش دولتی اشاره کرد و گفت: نمی خواهم بگویم که در دولت اشتباهی رخ نمی دهد و یا مانعی وجود ندارد ولی الان دیگر عمدی در ایجاد مانع نیست.
معاون اول رییس جمهوری با یادآوری این که سیاست های اصل 44 محدودیت ها را برطرف و بزرگترین خدمت را به اقتصاد کشور کرد گفت: سیاست های اصل 44 این بود که ورود ابتدایی بخش خصوصی هیچ محدودیتی نداشته باشد و به هر میزان که می خواهد در اقتصاد ایران پرواز کند.
وی با بیان این که زمانی دولت اصرار داشت که محدودیت هایی را در بخش خصوصی اعمال کند گفت: اما الان همه و در راس آنها رهبر معظم انقلاب در سیاست های اصل 44 فرمودند که بخش خصوصی به هر میزانی که می تواند بزرگ شود و هیچ کس حق ندارد برای آن مانع ایجاد کند.
جهانگیری با بیان این که درکشور فرهنگ و شرایط اجتماعی ای به وجود بیاوریم که اگر کسی در کشور سرمایه گذاری کرد و بزرگ شد به آن افتخار کنیم چرا که موجب رشد و توسعه می شود گفت: اما هنوز فرهنگ کتمان کردن و اصرار بر این که کاری نشده است وجود دارد؛ برای این که می دانند بعضی ها روی این موضوع حساسیت دارند.
وی درادامه گفت: بخش خصوصی می خواهد در کشور بماند و کار کند بنابراین هیچ دستگاهی و فردی حق ندارد برای بخش خصوصی کشور مانع و فضای ناامنی ایجاد کند.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه نیازمند به توسعه سرمایه گذاری هستیم گفت: من از شما کارآفرینان می خواهم که محکم پای کار باشید و سرمایه گذاری کنید و هیچ تردیدی در خود به وجود نیاورید.
جهانگیری گفت: دولت در این قضیه جدی است و حمایت می کند.از همه مهمتر عنایت الهی و بعد از آن رهبری که همه مصمم هستند از بخش خصوصی حمایت کنند.
وی در ادامه به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: یکی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است یعنی آن که بخش خصوصی میدان دار بخش اقتصاد باشد. قرار نیست که شعار مردمی کردن اقتصاد بدهیم ولی برای بخش خصوصی محدودیت ایجاد کنیم.
معاون اول رییس جمهوری از دیگر برنامه های مهم دولت را توسعه صادرات عنوان کرد و گفت: در اقتصاد مقاومتی رویکردی که برای صادرات تعریف کردیم این بود که باید بازار صادرات را از دنیا بگیریم و کالا صادر کنیم. از دنیا تکنولوژی وارد کنیم و به منابع مالی دنیا دسترسی داشته باشیم.
جهانگیری با بیان این که ما باید کشورهای هدف برای صادرات را مشخص کنیم گفت: باید بازارهایی را به عنوان بازارهای اصلی بدانیم و روی آنها سرمایه گذاری ویژه کنیم. همسایه ها برای ما خیلی مهم هستند و شما به عنوان شرکت هایی که صادرات و واردات می کنید کشورهای همسایه را دست کم نگیرید.
وی با تاکید بر این که عراق کشوری نیازمند خدمات فنی و کالا است گفت: دولتی کاملا هم جهت با ما در این کشور است؛ بنابراین بازارعراق باید بازار اول ما باشد. بخش خصوصی ما باید بازار آنجا را بگیرد.
معاون اول رییس جمهوری به دیدار خود با معاون اول نخست وزیر روسیه اشاره کرد و گفت: مهمترین موضوع آنها این بود که تعرفه های ترجیحی اوراسیا را نهایی کنیم که رییس جمهوری یک ماه دیگر آنجا می رود ، در روسیه این قراردادها نهایی شود.
ما باید با همه دنیا وارد پیمان های منطقه و تعرفه های ترکیبی شویم و بتوانیم روی بازارهایمان فکر کنیم. در داخل هم نمی شود کسی دنبال صادرات برود و بگوید من خط صادراتی به کشور هدف نمی دهم . صندوق ضمانت صادرات هم بیمه صادرات را خوب انجام نمی دهد .
وی گفت: برای بانک توسعه صادرات، صندوق توسعه ملی و برای صندوق ضمانت صادرات و بانک مرکزی هیچ زمینه ای بهتر از این نیست که بگوید سالی چند میلیارد دلار پول گذاشتیم برای واحد های صادراتی که بتوانند صادرات به جاهای مطمئن انجام دهند.
جهانگیری یادآور شد: امسال قرار بود یک میلیارد دلار صندوق توسعه ملی به کشورهایی که کالاهای ایران را می برند خط صادراتی بدهد و تا 2 میلیارددلار هم افزایش پیدا کند. ما گر در آمریکای لاتین و آفریقا و جاهای مختلف خط بدهیم ، آنها حاضرند کالاهای ما را ببرند و در پروسه ای برگردانند که باید این کارها را بکنیم.
معاون اول رییس جمهوری به بازار روسیه اشاره کرد و گفت: روسیه بازار بزرگی است که وقتی که به تحریم های اروپا خورد و با ترکیه کمی مشکل دار شد آقای پوتین ایستاد که بازار روسیه در بخش میوه را در اختیار ایران بگذارد و در دیدار امروز هم معاون اول نخست وزیر روسیه تاکید داشت که بازار میوه را در اختیار ایران بگذارد.
جهانگیری با بیان این که باید شرکت های بزرگ صادراتی ایجاد کنیم گفت: یکی از کارهای مهم وزیر صنعت در سال 95 این بود که چنین شرکت هایی ایجاد کند که اگر نیازمند صادرات چند میلیارددلاری شدیم مشکل پیدا نکنیم و قادر باشد که احتیاج بازار هدف را تامین کند.
وی در ادامه به مشکلات مطرح شده از سوی کارآفرینان اشاره کرد و گفت: برای حل این مشکلات ، وزیر صنعت محور اصلی کار هستند و حتما در جلساتی که با دوستان خواهند گذاشت پیگیر خواهند بود و اگر نیازمند تصمیم دولت است و یا در کمیسیون های دولت این کار انجام خواهد شد.
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: دولت و وزرای دولت سعی شان بر این است که مشکلات شما حل شود و موانع را برطرف کنند و جهت گیری اصلی دولت این است که مشکلات را حل و فصل کند.

کد خبر 18793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =