۲ مشکلی که در پسابرجام حل نشده است

محمد لاهوتی - رییس کنفدراسیون صادرات اتاق ایران

در بررسی عملکرد دولت یازدهم نمی‌توان تنها به عملکرد دولت در سال 95 بسنده کرد. باید دید دولت روحانی چه چیزی را تحویل گرفته است و شرایط اقتصادی چه بوده است و در حال حاضر اقتصاد در چه وضعیت به سر می‌برد. به نظر می‌رسد دولت یازدهم کارش را در شرایط سختی شروع کرده است.

تورم بالا، بدهی زیاد دولت به پیمانکاران، قطع روابط با دیگر کشورهای دنیا، تحریم‌ها و مناقشات هسته‌ای که بر اقتصاد کشور سایه انداخته بود، کار را برای دولت یازدهم دشوار می‌کرد. با توجه به این مسائل، برطرف کردن مشکلات اقتصادی در داخل و حل مناقشات هسته‌ای در سیاست خارجی در اولویت قرار گرفت و دولت موفق شد سایه تحریم‌ها را از سر اقتصاد کشور دور کند و تورم نزدیک به 40 درصد را به زیر 10درصد برساند. زمینه اشتغال در این مدت در اقتصاد فراهم‌شده است و هزینه نقل‌وانتقال پول و تجارت خارجی  به دلیل برداشته شدن تحریم‌ها کاهش پیداکرده است. رشد اقتصادی که در ابتدای کار دولت یازدهم منفی بود، مثبت شده است.

دولت توانست از به‌هم‌ریختگی و بي انضباطي که در دولت قبل اقتصاد را فراگرفته بود فاصله بگیرد. ثبات و كنترل دامنه ارز، تعامل با بخش خصوصی و ايجاد شرايط بهتر جهت حضور بخش خصوصي در دستور کار دولت قرار گرفت،  واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه فعال به چرخه توليد بازگشتنند و دولت توانست با تسهیلات ارزان‌قیمت به بنگاه هاي كوچك و متوسط رونق را به شهرك هاي صنعتي برگرداند. باوجود تمام این دستاوردها اما دولت یازدهم در دو مورد موفقیت چندانی نداشته است.

مورد اول بحث خروج از رکود است. مشکلات رکود واحدهای تولیدی كاملا برطرف نشده است. رکود باعث شده آثار تلاش‌های دولت آن‌طور که باید در اقتصاد و در سفره مردم ظاهر نشود. تورم کاهش‌یافته است اما آثار آن در زندگی مردم ملموس نیست كه دليل اصلي آن رکود خاكم بر اقتصاد است. رکود هزينه کاهش تورم است. يا بايد تن به تورم لجام گسیخته داد و یا باید ركود را تحمل كرد.

مورد دوم مربوط به تجارت خارجی است. هرچند در پسابرجام در بیشتر زمینه‌ها تحریم‌ها برداشته‌شده است، حمل و نقل به حالت قبل از تحريم ها برگشته است ولي درزمینهٔ شرايط هنوز به شرايط قبل از تحريم تفاوت دارد. با وجود گشايش هايي در ارتباطات بانكي شرايط آنطور که باید برای تجارت تسهيل نشده است. در بحث جذب سرمایه خارجی اتفاقات خوبي رخ داده ولي بدليل مشكلات در نقل‌وانتقال، عدم امكان استفاده از ابزارهای نوین بانکی، گشایش‌های اعتباری، فاینانس و ری فاینانس مشکلاتی داریم که باعث شده نتوانیم در تجهیز ماشین‌آلات و تجهیزات جدید گام‌های اساسی برداریم.

صادرات ایران در سال 95 نسبت به سال ٩٤ ازنظر ارزش تفاوت نداشته اما ازنظر وزني ٣٠ درصد رشد داشته است و واردات ازنظر ارزشی ٣ درصد رشد داشته است. ولي بايد در نظر داشت رشد منفي ١٦ درصدي صادرات و ٢٢ درصدي واردات سال قبل متوقف‌شده است و حجم قابل‌توجهی از تجارت ایران با کشورهای صاحب نامی مثل آلمان، كره و ژاپن انجام می‌شود. در سبد صادراتی بیشتر شاهد رشد بخش میعانات گازی و گازهاي طبيعي بوده‌ایم و به همین دليل ازنظر ارزش رشد چنداني نداشتيم. ضمن اينكه با هدف‌گذاری رشد ٢٠ درصدي فاصله‌داریم.

کد خبر 19979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =