سرلیست اقتصادی دولت یازدهم برای سال ۹۶

بهرام شهریاری معتقد است توسعه اقتصادی باید در سال جاری در دستور کار دولت یازدهم قرار بگیرد

بهرام شهریاری در گفت و گو با پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز در خصوص مهمترین موضوعات حوزه تجارت خارجی که در سال 96 باید در دستور کار دولت قرار گیرد، گفت: بدون شک مهم ترین و بزرگترین برنامه دولت در سال 96 برنامه توسعه اقتصادی است و در واقع می توان گفت برنامه توسعه اقتصادی به لحاظ رشد اقتصادی و اثرات آن در آینده نقش مهمی در پیش بینی روند فعالیت برای فعالان اقتصادی دولتی و غیردولتی دارد.

به گفته وی بنابراین باید برنامه ای تدوین شود که بر روی زمینه های صنعتی توجه ویژه ای صورت بگیرد و سایر بخش ها تابعی از آن شود که این امر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رئیس سابق کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران ادامه داد: براساس برنامه توسعه اقتصادی مسیر تولید به گونه ای متفاوت مطرح می شود بدین معنی که آیا ما باید در همه زمینه ها تولید داشته باشیم؟ آیا توانایی تولید هر کالایی را داریم؟ به عنوان نمونه ما توانایی تولید هواپیما، قطار، کشتی و... را داریم؟ تنها جواب این پرسش ها خیر است. کشور ما در تولید برخی کالاها مزیت های فراوانی دارد اما در برخی دیگر هیچ گونه امکاناتی ندارد.

وی افزود: بنابراین می توان گفت در بخش هایی که مزیت نداریم می توانیم از واردات استفاده کنیم و همچنین در بخش هایی که مزیت داریم با استفاده از یک برنامه استراتژیک شاخه اصلی را انتخاب و به توسعه و رونق آن بپردازیم.

شهریاری تصریح کرد: کشور ما در صنعت خودرو از قابلیت بسزایی برخوردار است و این صنعت از بزرگترین صنایع کشور محسوب می شود. اما در این شرایط ناکارآمد امروز مورد هجوم خودروهای بیگانه قرار گرفته است. در واقع واردات بی رویه موجب تنبل شدن این صنعت می شود.

رئیس سابق کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران اضافه کرد: به عبارت دیگر صنعت خودرو کشور به برنامه راهبردی نیاز دارد، برنامه ای که اهداف و سیاست های 1404 چشم انداز آن باشد. در واقع باید به جای واردات خودرو، خودروساز و فناوری وارد کنیم و همچنین برای واردات قطعات خودرو هم نیازمند برنامه هدشمند و هدفمند هستیم.

وی ادامه داد: از لحاظ تامین مواد اولیه در کشور مزیت های زیادی داریم و با توجه به نیاز بازارهای منطقه ای می توانیم با ساماندهی تسهیلات و تامین منابع مالی به راحتی از این صنعت حمایت کنیم و قدرت رقابت پذیری خود را در منطقه و جهان به نمایش بگذاریم.

رئیس سابق کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران با بیان اینکه در افق چشم انداز باید به ظرفیت سه میلیون دستگاه خودرو برسیم، گفت: امیدوارم برنامه ریزان صنعت خودرو کشور بر همکاری های خارجی در کنار تلاش برای انتقال فناوری برای صادرات محصول مشترک هم برنامه ریزی کنند و زیرساخت های آن را بر اساس برنامه مهیا سازند.

شهریاری افزود: صنعت خودرو ایران به رغم مزیت هایی که برای توسعه تولید و صادرات دارد به دلیل فقدان ارتباط تنگاتنگ و همگرایی هدفمند تاکنون نتوانسته مراحل توسعه فناوری و کیفی تولید خودرو در تراز جهانی را طی کند.

وی ادامه داد: کشور ما صاحب نفت است اما در صنعت نفت فقیر هستیم. بدین معنی که بیشتر تجهیزات نفتی ما از طریق واردات تامین می شود؛ از استخراج گرفته تا پالایشگاه و پالایش کردن مواد نفتی. همه و همه از کانال واردات عبور می کنند. در واقع صنعت نفت کشور با توجه به نیاز اساسی به تجهیزات و کالاهای مرتبط با نفت سالهاست که از بی برنامگی واردات رنج می برد.

به گفته شهریاری وظیفه دولت در این امر بسیار خطیر و حساس است و باید تمام قد از واردات تجهیزات نفتی که مشابه آن در داخل تولید می شود حمایت کند. در حقیقت حدود 20 سال پیش سازندگان داخلی توان ساخت بسیاری از تجهیزات صنعت نفت را نداشتند و سفارش ساخت این کالاها را به خارجی ها می دادیم اما امروز در ساخت بسیاری از کالاهای موردنیاز صنعت نفت به جایگاه قابل قبولی رسیده ایم.

رئیس سابق کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران ادامه داد: این مایه افتخار است که سازندگان تجهیزات نفتی در داخل حتی می توانند از لحاظ کیفیت و قیمت با رقیبان خارجی رقابت کنند. با توجه به توانمندی های سازندگان داخل  در ساخت برخی تجهیزات صنعت نفت، واردات این تجهیزات هیچ توجیهی ندارد.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران بیشتر سیاسی است تا اقتصادی، گفت: قطعا انتخابات 96 بر روند اقتصادی کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت. در واقع انتخابات ریاست جمهوری سال 96 فضای اقتصادی را مشغول می کند و باعث می شود سرمایه گذاری به عنوان اصلی ترین عامل تحرک اقتصادی در هاله ای از ابهام قرار گیرد. بنابراین اگر رییس جمهور تغییر کند متعاقبا فضای اقتصادی نیز تغییر می کند.

به گفته وی تجربه نشان داده 4 سال برای انجام وعده های یک رییس جمهور کافی نیست و وی باید برنامه هایش را در 4 سال بعد تکمیل کند، دولت حاضر نیز در 4 سال گذشته اقداماتی انجام داده است و در 4 سال آینده احتمالا به بهره برداری این اقدامات دست پیدا خواهد کرد و به نتایج مطلوبی خواهد رسید.

وی افزود: به باین دیگر با روی کار آمدن دولت جدید برنامه ها و اقدامات انجام شده حذف شده و یا از اهمیت ساقط می شود و برنامه های دیگری در اولویت قرار می گیرد که این امر منجر به بی نظمی داخلی می شود.

شهریاری در خصوص اینکه خلا های اقتصادی که در سال 95 وجود داشت در سال 96 رفع می شود، گفت: در طی دو دولت گذشته بسیاری از مسایل تخریب شده و از سوی دیگر برخی از این ویرانی ها آباد شده است. لازم به ذکر است که بنده سیاسی نیستم و از جناح یا سیاست خاصی طرفداری نمی کنم اما ما توقع و انتظار داریم مسایلی که طی این سالها از بین رفته طی یک دوره ساخته و به موقعیت قبل خودش برگردد که این امر امکان پذیر نخواهد بود.

رئیس سابق کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران اضافه کرد: معتقدم دولت باید فرصت داشته باشد تا به تمام فعالیت هایش جامه عمل بپوشاند. البته نباید از این نکته غافل ماند که دولت در برخی مسایل موفق بوده و در برخی دیگر خیر. بخش اقتصاد از جمله زمینه هایی است که دولت یازدهم نتواسنته به دلیل بسته بودن درهای ارتباطی عملکرد مثبتی داشته باشد.

شهریاری ادامه داد: البته برجام می تواند بخش عمده ای از این مسایل را حل کند و نتایج و دستاوردهای بهتری را برای ایران به ارمغان آورد. از سوی دیگر انتخابات آمریکا در اقتصاد کل دنیا وقفه ایجاد کرده و همچنین موضع گیری رییس جمهور جدید آمریکا نیز بر این وقفه مهر تاییدی زده است ولی به هر جهت معتقدم برجام بزرگترین دستاورد دولت یازدهم است که به جهان ثابت کرد ایران به دنبال جنگ نبوده و نیست و در این میان حتی اگر آمریکا دهن کجی کند مهم نیست چرا که ایران همواره در راستای صلح، آرامش و توسعه گام برمی دارد.

 به گفته وی اکنون زمان آن است که دولت یازدهم در زمینه های دیگر از جمله اقتصاد فعالیت های گسترده تری انجام دهد که این امر به وسیله فرصت و زمان 4 ساله دیگر ممکن خواهد بود. در حقیقت دولت یازدهم کارهای زیربنایی فراوانی انجام داده که در سالهای آتی به بار می نشیند و امروز چندان ملموس نیست.

شهریاری با اشاره به اینکه امیدی به رونق پایدار وجود دارد، گفت: اگر مناسبات اقتصادی و سیاسی ما با دنیای بیرون سامان بگیرد امید رونق پایدار وجود دارد. در این راستا دونکته مهم قابل توجه است؛ نخست آنکه ایران نسبت به تمام دوران گذشته خود در مستقل ترین شرایط به سر می برد و نسبت به زمان های گذشته وابستگی کمتری به دنیا دارد.

رئیس سابق کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران ادامه داد: نکته دیگر آنکه ایران به لحاظ قدرت نظامی توانسته در کشورهای منطقه اثرگذار باشد و پایداری خود را به اثبات برساند و تزلزلی که کشورهای همسایه درحال اجرای آن هستند همچون عربستان و... نشان می دهد که ایران جنگ طلب نیست. نکته سوم آنکه کشورهای اطراف ایران به نوعی با جنگ و گروه های مخرب درگیر هستند و در این میان ایران بهترین فضا و موقعیت را برای پایداری اقتصاد دارد.

شهریاری در پایان گفت: همچنین کشور ما زیر ساخت لازم برای بازسازی کشورهای اطراف از جمله نیروی تحصیل کرده را داراست. بنابراین ما با یک برنامه دیپلماسی مناسب می توانیم بستر را برای یک اقتصاد پایدار و رو به رشد آماده سازیم.

کد خبر 20068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =