افزایش ۱۱ درصدی درآمدهای دولت در سال ۹۷

طبق نظام GFS و استانداردهای بین‌المللی پذیرفته شده درآمدها در لایحه بودجه ۹۷ مبلغ ۱۹۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که این رقم نسبت به مصوب سال جاری ۱۱.۱ درصد رشد دارد که مربوط به بخش‌های مالیات، گمرک و سایر است

به گزارش اگزيم نيوز، محمدباقر نوبخت امروز در نشست خبری به منظور تشریح لایحه بودجه سال 97 کل کشور در سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه بودجه تعدادی از دستگاه‌ها امسال مبتنی بر عملکرد تعیین شده است، اظهار داشت: با توجه به محدودیت اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از منابع مالی، بانکی و بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد، مدلی که در جهان تجربه شده و به صورت خصوصی، عمومی و شراکتی پذیرفته شده است. در حال حاضر 66 هزار پروژه استانی و 6 هزار طرح ملی را به 3 گروه تقسیم کردیم.

وی ادامه داد: گروه اول قابل واگذاری بوده که کارهای آن انجام شده است، گروه دوم مشارکت با بخش خصوصی و گروه سوم را نمی‌توان واگذار کرد و یا مشارکت داد، بنابراین دولت باید آنها را تمام کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بودجه کل کشور 1194 هزار میلیارد تومان است، گفت: منابع عمومی بودجه 368 هزار میلیارد تومان بوده و درآمدهای اختصاصی نیز 53 هزار میلیارد تومان است. 

معاون رئیس جمهور به تعریف بودجه شفاف پرداخت و گفت: در این تعریف باید منابع، برآورد مصارف و چگونگی نیل به اهداف شفاف و روشن باشد.

نوبخت با بیان اینکه طبق نظام GFS و استانداردهای بین‌المللی پذیرفته شده درآمدها در لایحه بودجه 97 مبلغ 193 هزار و 400 میلیارد تومان است، بیان کرد: این رقم نسبت به مصوب سال جاری 11.1 درصد رشد دارد که مربوط به بخش‌های مالیات، گمرک و سایر است. رقم خالص مالیات 105 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مصوب قانون امسال 6.7 درصد رشد نشان می‌دهد.

نوبخت با طرح این سوال که آیا می‌توانیم مالیات بیشتری داشته باشیم، ضمن تائید این موضوع عنوان کرد: نه اینکه فشار بیشتری به مؤدیان فعلی بیاوریم، اما کسانی هستند که مالیات نمی‌دهند. اکنون 40 هزار میلیارد تومان از محل کسانی که می‌شناسیم و درآمد دارند، اما طبق قانون معارف هستند، می‌توان درآمد داشت. همچنین لایه پنهان و غیرشفافی وجود دارد که درآمد داشته و فعالیت می‌کنند، اما مالیات نمی‌دهند یا مالیات آنها بایسته نیست، ضمن اینکه باید بازبینی نسبت به گروه‌های معاف از مالیات نگاهمان به بخش کدر اقتصاد معطوف شود. 

وی یادآور شد: چند سال است بودجه خاصی به سازمان مالیاتی داده می‌شود، تا براساس شرایط روز و نرم‌افزارهای جدید اقدام کنیم.

نوبخت در مورد درآمدهای گمرکی گفت: امسال 17 هزار و 300 میلیارد تومان بوده که در لایحه به 23 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، درآمدها ناکافی است و بیشتر از این باید حقوق بدهیم، این غیر از طرح‌های عمرانی و اوراقی است که سال‌های قبل منتشر کردیم، سال آینده نزدیک به 32 هزار میلیارد تومان پول اوراقی که منتشر شده را باید بپردازیم.

همچنين رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این که در بودجه سال ۹۷ تصمیمی برای افزایش ضرایب مالیاتی وجود ندارد گفت: با توجه به تورم ۹ درصد، مالیات به قیمت واقعی محاسبه شده و هیچ افزایشی نیافته است. نوبخت افزود: معافیت های مالیاتی در بودجه سال آینده همچون امسال در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه مجلس پارسال دولت را موظف کرد ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر از مشمولان قانون هدفمند کردن یارانه ها را کم کند گفت: با حذف این تعداد تا ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع این قانون، آزاد می شود .

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: هیچ نیازمندی از پرداخت یارانه ها حذف نمی شود و همه نیازمندان چه افرادی که شناسایی شده اند و چه کسانی که خود اعلام می کنند مشمول پرداخت یارانه ها خواهند بود.

وی گفت: مجلس به دولت اجازه داده است تا هر سال در قانون بودجه منابع حاصل از اصلاح قیمت حامل های انرژی را تا ۴۸ هزار میلیارد تومان افزایش دهد؛ در حالی که دولت تا ۳۴ هزار میلیارد تومان از این ظرفیت استفاده می کند.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: برنامه ایجاد اشتغال گسترده از محل اصلاح قیمت ها و صندوق توسعه در سال آینده به اجرا در می آید.

نوبخت گفت: ۷۴ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت ها، صندوق ها و نظام بانکی برای ما به التفاوت سود و وجوه اداره شده و به منظور ارزان کردن سرمایه گذاری در سال ۹۷ اختصاص می یابد. وی افزود: هزینه های جاری دولت در سال آینده ۲۷۶ هزار میلیارد تومان است.

نوبخت با بیان اینکه فروش دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت به قیمت حدود ۵۵ دلار برای بودجه سال آینده پیش بینی شده است گفت: مجموع درآمدهای نفتی؛ ۵۰ میلیارد دلار معادل حدود ۱۰۱ هزار میلیارد تومان است.

وی همچنین محاسبه نرخ دلار را برای سال آینده ۳۵۰۰ تومان، تورم را ۹ درصد و رشد اقتصادی سال ۹۷ را شش و نیم تا ۷ درصد اعلام کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: سال آینده مبلغ ۳۲ هزار میلیارد تومان باید بابت پول اوراقی که سررسیدش آمده پرداخت شود.

نوبخت گفت: هم اکنون ۷۲ هزار طرح عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد که شش هزار طرح آن ملی و مابقی استانی است.

وی افزود: مجموع درآمدهای دولت در سال ۹۷؛ ۲۴۷ هزار میلیارد تومان است که ۱۹۴ هزار میلیارد آن درآمدهای عمومی، ۱۰۶ هزار میلیارد درآمدهای فروش نفت و ۴۷ هزار میلیارد تومان اوراق ملی است.

نوبخت افزود: ۳۲ درصد از منابع فروش نفت به صندوق توسعه واریز می شود و معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان از این صندوق برای اجرای طرح های اولویت دار برنامه ششم توسعه اختصاص خواهد یافت.

وی مجموع اعتبارات طرح های عمرانی کشور در سال آینده را ۱۲۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۵۳ هزار میلیارد تومان از این مبلغ به روش مشارکتی خصوصی- عمومی جذب خواهد شد.

معاون رئیس جمهور افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه، هر سال باید ۹۵۵ هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شود که نیازمند ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است.
­
نوبخت گفت: پیش بینی ما این است که علاوه بر بیکاران موجود​، هر سال ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار نیروی کار جدید و متقاضیان شغل در کشور اضافه شود.

کد خبر 22783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =