ضرورت کنترل در نحوه عرضه ارز در سامانه نیما

در مورد نحوه عرضه ارز صادرکنندگان باید نظارت کافی لحاظ شود تا در شرایط برابر و مساوی ارز خود را به سامانه نیما عرضه کنند و این گونه نباشد که ارز صادرکنندگانی مانند پتروشیمی‌ها به عده خاصی تعلق بگیرد

 رییس‌کانون صرافان ایران گفت: در مورد نحوه عرضه ارز صادرکنندگان باید نظارت کافی لحاظ شود تا در شرایط برابر و مساوی ارز خود را به سامانه نیما عرضه کنند و این گونه نباشد که ارز صادرکنندگانی مانند پتروشیمی‌ها به عده خاصی تعلق بگیرد.

سعید مجتهدی در مورد عملکرد سامانه نیما گفت:‌ سامانه نیما که در راستای یکسان سازی نرخ ارز است از تاریخ 22 فروردین به دستور کمیته اقتصادی دولت راه‌اندازی شد و چون قرار بود یک ماه بعد عملیاتی شود، در این بازه زمانی به دنبال برطرف کردن مشکلات این سامانه بودند.

وی افزود: سامانه نیما بسیاری از مشکلات در مورد کنترل و تثبیت نرخ ارز را مرتفع می‌کند که در راستای تقویت مقوله شفافیت است و البته نیازهای واقعی مانند نیازهای تجاری را پوشش داده و نیازهای غیر واقعی را که موجب ایجاد تکانه در بازار بودند را حذف می‌کند.

 رییس کانون صرافان ادامه داد: یکسان سازی نرخ ارز مسله مهمی برای صادر کنندگان و واردکنندگان است تا نیازهای واقعی ارز را پوشش دهد اما یکی از مشکلات که در این مدت به وجود آمده بود، حذف صرافی‌های  تضامنی به عنوان صرافی‌های خصوصی بود. چون ثبت سفارش تنها از طریق بانک‌ها صورت می‌گرفت و اصولا بانک‌ها مشتریان را به بانک‌های خود ارجاع  می‌دادند این اقدام عملا موجب خروج صرافی‌های تضامنی از بازار شده بود.

مجتهدی تصریح کرد: تجربه نشان داده صرافی بانک‌ها به تنهایی نمی‌توانند نیازهای مشتریان را پوشش دهند و از همین روی طبق تقاضای ما و تقاضای مشتریان، این مشکلات را انتقال دادیم که بعد به صورت بخشنامه درآمد و از اول خرداد اجرایی می‌شود.

وی گفت: مشتریان می‌توانند بعد از این، پس از ثبت سفارش، صرافی خود را انتخاب و ارز خود را تهیه کنند.

وی متذکر شد:‌ براساس این بخشنامه صادر کنندگان می‌توانند ارز صادارتی را به قیمت  4200 تومان در اختیار صرافی‌ها قرار دهند و صرافی‌ها نیز با احتساب کارمزد یک درصدی آن را در اختیار وارد کنندگان عمده قرار دهند.

رییس کانون صرافان ایران اضافه کرد: در مورد ارز صادرکنندگان باید نظارت کافی لحاظ شود تا در شرایط برابر و مساوی ارز خود را به سامانه نیما عرضه کنند واین گونه نباشد که ارز صادرکنندگانی مانند پتروشیمی‌ها به عده خاصی تعلق بگیرد.

  مجتهدی در مورد نقش صرافان در اقتصاد کشور گفت:‌ ما  همواره منافع ملی را بر منافع صنفی ترجیح داده‌ایم و همواره بازوی توانمند دولت در امور اقتصادی بودیم و در برخی تصمیم گیری‌ها با در نظر گرفتن نقطه هدف و پیشه گرفتن صبر، منافع  ملی را در نظر گرفته‌ایم.

 وی در خاتمه گفت: افرادی زیادی در این مدت برای راه‌اندازی سیستم نیما تلاش شبانه روزی کرده‌اند و در این میان کانون صرافان با برگزاری کلاس‌های توجیهی آموزش‌های لازم را به صرافان داده است.

منبع: ایلنا

کد خبر 24587

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =