مکانیزم اثرگذاری نهاد مالی اروپایی بر مراودات مالی ایران

نهاوندیان ابتکار تاسیس «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداختهای مربوط به صادرات و واردات ایران از سوی اروپا را قدمی رو به جلو عنوان کرد

معاون اقتصادی رییس جمهوری ابتکار تاسیس «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداختهای مربوط به صادرات و واردات ایران از سوی اروپا را قدمی رو به جلو عنوان کرد و گفت: با توجه به حمایت جدی دولت های پنج گانه و اتحادیه اروپا از این نهاد مالی تهدیدهای آمریکا روی آن اثر نخواهد داشت.

محمد نهاوندیان در پایان نشست هیئت دولت درباره ابتکار تاسیس سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای تسهیل پرداخت های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران، گفت: تصمیمی که دو شب گذشته توسط خانم موگرینی در توافق برجام اعلام شد تصمیم پنج کشوری است که الان طرف ایران هستند و این تصمیم قدم مهم و رو به جلو است. 

وی اضافه کرد: این ایده از مدتی قبل به عنوان یکی از راهکارهای عملیاتی برای رفع مشکلات تهدید آمریکا برای شرکتها و بانکها مطرح شد و اکنون تصمیم اتخاذ شده و اعلام شد. 

معاون اقتصادی رییس جمهوری اضافه کرد: به این ترتیب نهاد ویژه مالی عهده دار این کار می شود و وجوه حاصل از صادرات نفتی وغیر نفتی ایران با این نهاد منتقل شود و واردات و تخصیص ها هم از طریق این نهاد عمل می کند.

نهاوندیان تصریح کرد: با توجه به حمایت جدی دولت های پنج گانه و اتحادیه اروپا از این نهاد مالی، تهدیدهای آمریکا روی آن اثر نخواهد داشت. 

وی افزود: با توجه به اینکه اروپایی ها اعلام کردند که کماکان در برجام می مانند و تصریحی که در اطلاعیه اخیر درباره عادی سازی تجارت و مبادلات اقتصادی با ایران داشتند، تعبیه نهاد مالی برای این کار قدمی رو به جلو تلقی می شود. 

معاون اقتصادی رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت ارز اظهار داشت: وقتی درباره بازار ارز صحبت می کنیم، باید در این که در مورد چه بخشی از بازار صحبت می کنیم دقیق باشیم؛ قسمت قابل توجهی از مبادلات تجاری و ارزی که در رابطه با کالای اساسی است با نرخ رسمی انجام می شود.

وی اضافه کرد: قسمت عمده مبادلات تجاری هم در بازار ثانویه صورت می گیرد که بانک مرکزی با میانگین وزنی مبادلاتی که توسط صرافی ها و بانکها صورت می گیرد آن را اعلام می کند. 

نهاوندیان خاطرنشان کرد: در بازار سوم شاید کمتر از پنج درصد مبادلات انجام می شود و این بازار هم باید درحد خود مورد توجه قرار گیرد. نرخی که کمتر از پنج درصد مبادلات ارزی کشور صورت می گیرد، قابلیت آن را ندارد که نرخ مرجع تلقی شود اما به هر حال انتظارات آتی و همچنین التهاباتی که ممکن است از عواملی اثر بپذیرد، اثر می گذارد.

نهاوندیان اضافه کرد: بدنه اصلی مبادلات تجاری کشور؛ چه واردات و چه تولیدات ماشین آلات و مواد اولیه و کالای واسطه ای که نیاز به ارز وارداتی دارند، به هیچ وجه اتکا به بازار سوم ندارد و رسانه ها در تبیین این مطلب می توانند موثر باشند. 

معاون اقتصادی رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره منفی شدن تراز ارز نیمایی هم گفت: ارز نیمایی بازار دوم است؛ طبعا مدیریت این بازار که سیاست ارزی کشور سیاست بازار آزاد مدیریت شده است، در توازنی بین عرضه و تقاضا صورت بگیرد. در این مورد در جلسات مربوطه بحث شده و همان بازار کاملا با امکانات کشور قابل مدیریت هست. 

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره وجود تحلیل هایی مبنی بر اینکه واقعی کردن قیمت ها به نفع اقتصاد ایران است، اظهار داشت: سیاست ارزی و تجاری کشور بر اساس قانون و سیاست های کلی مبتنی بر افزایش رقابت و تسهیل کسب و کار و تجارت است و طبعا علامتی که از بازار به معنای واقعی خارج شود به توازن کمک می کند. 

نهاوندیان با بیان اینکه باید به شرایط بازار هم توجه کنیم، افزود: التهاباتی که ناشی از عوامل غیر واقعی در اقتصاد است و انتظارات تورمی را نسبت به آینده بالا می برد، اینها می تواند در طرف تقاضا به طور واقعی اثر کند به همین جهت بنیادها و واقعیت های اقتصاد ما در تولید و عوامل تولید و ذخایر انبارهای ما باید مد نظر قرار گیرد. 

معاون اقتصادی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: پنج سال قبل کل ظرفیت گندم ما کمتر از یک ماه و در بعضی استان ها کمتر از یک هفته بود الان برای یک سال موجودی انبار داریم و اتکا به داخل هم داریم و صادر کننده بعضی از کالاها هستیم و این موضوع در دیگر کالاهای اساسی ما هم به مقدار قابل توجهی البته کم و بیش مصداق دارد. ضمن اینکه اخیرا در شورا عالی هماهنگی تصمیم جدی گرفته شد ذخایر استراتژیک را تقویت کنیم. 

وی اظهار داشت: واقعیات اقتصادی ما اقتضای این التهاب ها و انتظارات تورمی را ندارد، ولی وقتی انتظارات تورمی شکل گرفت خود این به عامل واقعی تبدیل می شود و اینجاست همکاری وهم اندیشی اقتصاددانان و رسانه ها می تواند آرامشی که لازمه مقاومت اقتصادی ما هست را فراهم بکند 

نهاوندیان یادآورشد: خیلی ها که دوستدار سامان یافتن و زندگی خوب ایرانیان نیستند، مرتب بر تنور التهاب می دمند و در شرایط کنونی وظیفه این است هر کسی اگر به قدرت خرید خودش و قدرت خرید جامعه می اندیشد، نباید به ایجاد التهاب کمک کند. 

معاون اقتصادی رییس جمهوری اضافه کرد: این غیر واقعی اندیشیدن نیست، توقع واقعی اندیشیدن است یعنی واقعیات اقتصاد را کنار هم بگذاریم و در آن صورت ببینیم چگونه می توانیم از این فضا عبور کنیم، که البته حتما عبور خواهیم کرد و رشد ما ادامه خواهد داشت. 

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره بسته ارزی نیز اظهار داشت: مدیریت ارزی کشور به عهده بانک مرکزی است و براساس سیاست ارزی اتخاذ شده ادامه خواهد داشت اگر مشکلاتی هم در مسیر باشد حتما با هماهنگی که انجام شده برطرف خواهد شد. 

کد خبر 25391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =