کدخبر : 14799
سرویس : واردات
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۵/۸/۱۹ - ۱۲:۲۹
مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:
افزایش ۲۱ درصدی واردات دانه های روغنی
مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۲۱ درصدی واردات دانه های روغنی در نیمه نخست سال جاری خبر داد

مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش 21 درصدی واردات دانه های روغنی در نیمه نخست سال جاری خبر داد.به گزارش اگزیم نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ مهدی صادقی نیارکی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: در این مدت یک میلیون و 300 هزار تن دانه روغنی به کشور وارد شده که بخش عمده ای از این دانه ها سویا بوده است.


وی با بیان اینکه سال 1392 حدود 374 هزار تن دانه روغنی وارد کشور شد، اظهار داشت : واردات دانه های روغنی طی شش ماهه سال جاری با اصلاح و منطقی شدن نظام تعرفه ای از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.
 

مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت آثار واردات دانه های روغنی را شامل فعال سازی واحدهای روغن کشی داخلی، توجیه پذیر شدن نرخ بازگشت سرمایه گذاری ها در این حوزه، اتکا بیشتر به تولید داخلی، وابستگی کمتربه واردات روغن خام، افزایش اشتغالزایی، ارتقای کیفیت روغن، حمایت و صیانت از سرمایه گذاری های داخلی و غیره برشمرد.
 

وی در ادامه بر لزوم افزایش سطح زیر کشت دانه های روغنی در کشور تاکید کرد و گفت : مجموع تولید دانه های روغنی (کلزا، سویا، آفتابگردان و ...) با هدف حمایت از تولید داخلی و کشاورزان بصورت تضمینی به وسیله کارخانه های روغن کشی از کشاورزان خریداری خواهد شد.
 

صادقی نیارکی با بیان اینکه قیمت تمام شده بسیاری از کالا ها به ویژه دانه های روغنی در ایران به نسبت نرخ جهانی بالاتر است، یادآورشد: دولت به جهت حمایت از تولید داخلی از اهرم نظام تعرفه ای یا مکانیزم خرید تضمینی برای محصولات راهبردی مثل گندم، دانه های روغنی و ... استفاده می کند.
 

داریوش محمودی دبیرانجمن صنفی صنایع روغن نباتی کشور نیز گفت: در حال حاضر 93 درصد مواد اولیه روغن خام (خوراکی) کشور از محل واردات تامین و هفت درصد بقیه از دانه های روغنی تولیدداخلی استحصال می شود.
 

وی با بیان اینکه صنعت روغن نباتی ایران شامل دو بخش تصفیه (پالایش) و روغن کشی است، افزود: 5 میلیون تن ظرفیت روغن کشی و 3.5 میلیون تن ظرفیت در بخش تصفیه و پالایش در کشور ایجاد شده است.
 

دبیرانجمن صنفی صنایع روغن نباتی کشور با اعلام اینکه سالانه 2 میلون تن واردات دانه های روغنی در کشور صورت می گیرد، یادآور شد : حاشیه سود در صنعت روغن نباتی در کشور بسیار پایین است.

چاپ خبر