قاچاق کالا و ارز، بیماری خطرناکی که به جان اقتصاد افتاده است

دادستان کل کشور گفت: امروز در جامعه اقتصادی ما قاچاق کالا و ارز در حکم «خوره» و یک بیماری خطرناکی است که به بدنه اقتصاد افتاده است و اگر با آن برخورد نشود به طور قطع آسیب جدی می رساند

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری روز دوشنبه در همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن تبریک فرا رسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افزود: قاچاق بسیار خطرناک است؛ پلیس موفق شد با مبارزه با این پدیده شوم روند مبارزه با قاچاق را تشدید کند و نتیجه این موضوع افزایش کشفیات است.
وی ادامه داد: ارزش کالای قاچاق کشف شده در هشت ماهه سال جاری 6هزار و 313 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده که این مبلغ کمی نیست. ارزش کالای کشف شده در هشت ماهه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال قبل 76 درصد افزایش داشته است.
منتظری اضافه کرد: حدود 91 درصد از کشفیات توسط نیروهای پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است و 9 درصد از روش های دیگری کشف شده که برای پلیس آمار افتخارآمیزی است. 
وی با بیان اینکه ما باید تلاش کنیم که کالا به صورت قاچاق وارد کشور نشود، افزود: مقام معظم رهبری تاکید کردند که کالای قاچاق مکشوفه را آتش بزنید چرا باید دستور رهبری به عنوان سیاست قابل توجه به زمین بماند؛ اگر مشکل قانونی دارید باید مشکل قانونی رفع شود. از دولت و مجلس می خواهم اگر در این زمینه با مشکل قانونی مواجه هستند آن را برطرف کنند و از طریق ارائه لایحه یا طرح این موضوع حل شود.
وی تاکید کرد: اگر ما در این زمینه نقص قانونی داریم از مجلس درخواست شود که الزام قانونی شود. همه باید مکلف شوند که کالاهای غیرمجاز در اولین فرصت معدوم شود؛ در این صورت قاچاقچیان کمتر به دنبال این هستند که آنرا وارد کنند. 
منتظری افزود: در ارتباط با مبارزه با قاچاق کالا، تعامل و همکاری بین دستگاهی نیاز داریم، در استان ها به دادستان ها و دادستانی کل این امر را منعکس کردیم. در ساختار دادستانی کل نیز در معاونت اقتصادی دادستانی کل، اداره ای برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیش بینی کردیم، البته ما موظفیم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی جدی تر وارد شویم. 
وی ادامه داد: ممکن است برخی از دستگاه ها به دنبال منافعی باشند که در معدوم کردن کالا سنگ اندازی کنند که دو راه در این زمینه پیش رو داریم؛ راه اول این است که قانون ملزم کند که کالای قاچاق غیرمجاز از جمله صنعتی و دارویی و ماشین معدوم شود و دستگاه ها مکلف باشند که حتما آن را معدوم کنند.
وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که ما به صورت جدی و الزام قانونی در مسیر نابود کردن و از بین بردن کالای قاچاق نباشیم همچنان باید شاهد چنین وضعی باشیم، البته راه مبارزه با قاچاق کالا این است که به محض کشف و اثبات قاچاق بودن کالا تلاش کنیم که کالا از بین برود و افراد به دنبال این نباشند که سندسازی کنند و پول بدهند که کالا را از گمرک نجات دهند. 
دادستان کل کشور گفت: مساله اقتصاد برای هر کشور رکن اساسی برای پیشرفت، سعادت و رفاه کشور است ولی اقتصادی که مبتنی بر یک روش سالم و عادلانه باشد، اقتصاد مبتنی بر سلامت و عدالت و اگر اقتصادی مبتنی بر عدالت و سلامت نباشد این طغیان است.
وی اظهارداشت: اساسا اقتصاد می تواند یک اقتصاد عادلانه، سالم و موجب پیشرفت همه جانبه جامعه باشد در حالی که اسم یک اقتصاد ناسالم، آلوده و بیمار را در برداشت از تعالیم قرآن، اقتصاد طاغوتی می گذاریم.
وی ادامه داد: واژه طاغوت مبالغه ای از طغیان است که طغیان به معنی مرز میانه حق و عدالت است. هر اقتصادی که از حد و مرز اعتدال، سلامت، حق و عدالت تجاوز کند اقتصاد طاغوتی نام دارد. طاغوت اقتصادی کسانی اند که این حدود و مرزها را می شکنند.
منتظری اضافه کرد: امروز استکبار برای از پا در آوردن نظام جمهوری اسلامی توان خود را متمرکز کرده که به اقتصاد کشور ضربه وارد کند و از طریق اقتصاد کشور را زمین گیر کند. تحریم هایی که سالها بر این کشور استکبار تحمیل کرده برای این است که از این طریق بتواند ضربه کاری خود را به نظام وارد کند.
وی تاکیدکرد: یکی از مهمترین راههای دشمن برای ضربه زدن به نظام کشور راه تحریم است که می تواند فشارهای اقتصادی را بر جامعه آن قدر افزایش دهد که مردم را از نظام جدا کند و جدا شدن مردم و از بین رفتن نظام را به دنبال دارد. شما در سنگری مشغول خدمت هستید که نتیجه تلاش های شما می تواند تقابل با توطئه های استکبار باشد، کمر خود را محکم تر ببندید و تا می توانید در این عرصه تلاش کنید.
منتظری افزود: ما باید در ضمن تلاش های خود و نقاط قوت به آسیب های کار بپردازیم و شناسایی کنیم و برای رفع آن تلاش کنیم.
دادستان کل کشور گفت: شما باید بدانید که عهده دار یک مسئولیت سنگین و خطیر هستید که امروز در جامعه بسیار مهم است و برای تحقق اقتصاد مقاومتی مساله مبارزه با قاچاق کالا بسیار مهم است.
به گفته منتظری، تنها راه مبارزه با قاچاق کالا از بین بردن کالای قاچاق است که باید همه در این زمینه تلاش کنند.

کد خبر 16642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =