ريشه فساد در اقتصاد ايران

دکتر محمدمهدي بهکیش اعلام كرد كه ارز دو نرخي ريشه فساد است و دولت بايد خيلي زود در اين خصوص اقداماتي انجام دهد

محمدمهدي بهکیش دبیرکل کمیته اتاق بازرگانی بین الملل در سومين همايش فساد گفت: اتاق بازرگانی بین‌المللی، یک فعالیت جدی برای مبارزه با فساد را آغاز کرده و دو تا سه محور اصلی برای مبارزه با فساد دارد که اولین محور آن،  ایجاد اقتصاد رقابتی ومحور دوم وجود یک قوه قضاییه پاک، شفاف و پاسخگو است؛ ضمن اینکه دولت هم باید شفاف باشد؛ در حالیکه اگر این ارکان وجود نداشته باشد، حتما فساد هم وجود خواهد داشت. 

وی با انتقاد از وضعیت نرخ ارز در بودجه سال ۹۷ کل کشور اظهار داشت: وقتی که ارز در بودجه ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است و این ارز تنها به عده ای تخصیص می یابد، پس مابقی باید ارز را از بازار آزاد تعیین کنند، پس همین جا فساد شکل می گیرد، بنابراین فعالان اقتصادی مجبور هستند که فشار و بار را با پرداخت هایی کم کنند. 

بهکیش با بیان اینکه دونرخی بودن ارز، ریشه فساد است، خاطرنشان کرد: چه منافعی در این نرخ ارز نهفته است که ریشه کن نمی شود، یا اینکه چرا باید تعرفه ها به یکباره امسال افزایش یابد، این در حالی است که تعرفه تفاوت قیمت داخل و خارجی است. 

وی با انتقاد از افزایش چندبرابری عواض برای عدم خروج مردم از کشور و سفر آنها به کشورهایی مثل ترکیه تصریح کرد: این راهکار نیست؛ بنابراین باید تفاهمی با مسئولان کشور صورت گیرد که این ریشه های فساد را خشکاند. البته اتاق بازرگانی تهران، مدلی را برای ارزیابی بنگاههای اقتصادی که از فساد آزاد هستند، را تهیه کرده  که این کار خوبی است و کاری که دولت باید انجام دهد را بخش خصوصی شروع کرده است.

وی افزود: ما به یک اقتصاد حمایتی در ۱۰۰ سال گذشته عادت کرده ایم، در حالیکه باید اقتصاد رقابتی شود. البته دولت هم علیرغم تاکیدهای مکرر بخش خصوصی مبنی بر اقتصاد رقابتی، کاملا عکس می کند. این در حالی است که درجه همسبتگی مبارزه با فساد با شفافیت بسیار بالا است. 

دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی با تایید صحبت های خوانساری گفت: نباید چرخ را از ابتدا اختراع کرد. نکته دیگر این است که به صورت مرتب گفته می شود که ۲۰ میلیارد دلار قاچاق وجود دارد، در حالیکه در کشوری که نیروهای امنیتی آنقدر قوی هست که کوچکترین ذرات را کنترل می کنند، چطور می شود که قاچاق را کنترل نکرد. 

وی ادامه داد: تصور من بر این است که باید با دولت صریح‌تر صحبت کرد، نمی شود رئیس جمهور قبول کرده و بگوید که ۲۰ میلیارد دلار قاچاق در کشور وجود دارد و بگوید که می خواهیم با قاچاق مبارزه کنیم، بنابراین تصور من بر این است که در این منجلاب فساد، خود دولتها غرق خواهند شد. 

وی گفت: روسای جمهور پس از اتمام کارشان، با مشکلات بسیاری مواجه می شوند، اگرچه کسانی که بیش از همه زیان می دهند، بخش خصوصی و تولیدکنندگان هستند که آنها هم مجبورند برای اینکه کارشان در برخی جاها برای تامین جامعه راه بیفتد، تن به فساد می دهند و این اگر عادت شود، بسیار بد است. 

وی اظهار داشت: اگر بنا است که از تجربه کشورهای بین المللی استفاده کنیم، باید تلاش شود که اقتصاد رقابتی شود. به این معنا که باید قوه قضاییه شفاف و پاسخگو شود. 

کد خبر 22784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =