صنعت زغالسنگ ایران با قابلیت اشتغال فراوان،شرایط سختی دارد

محمد مجتهد زاده گفت: امروز بالغ بر ۱۳ هزار نفر در صنعت زغالسنگ کشور فعالیت می کنند و چشم انتظار کمک و پشتیبانی دولت دوازدهم برای ثبات فعالیت خود هستند

به گزارش اگزيم نيوز،  محمد مجتهد زاده روز شنبه در نشستی خبری افزود: برآورد می شود تا پایان 96 یک میلیون و 500 هزار تن کنسانتره زغالسنگ از چهار ناحیه طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی استخراج شود که نسبت به عملکرد سال 95 رشد 15 درصدی خواهد داشت.
مجتهد زاده اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد میزان ذخیره فعلی زغالسنگ کشور یک میلیارد و 200 میلیون تن زغال کک شو و 1.5 میلیارد تن زغالسنگ حرارتی است.
و برآورد شده که 2 تا سه برابر این ارقام هم ذخیره احتمالی باشد.
رییس هیات مدیره انجمن مزبور گفت: امروز حدود 1.7 میلیون تن زغالسنگ مورد نیاز ذوب آهن اصفهان است و وارد مدارشدن کارخانه زرند کرمان مجموع نیاز به این ماده معدنی را به رقم 3.5 میلیون تن کنسانتره می رساند.
وی تاکید کرد: رشد تولید واحد های داخلی علاوه بر اشتغال 13 هزار نفر نیروی کار فعلی، زمینه اشتغال در مجموع 20 هزار نفر را فراهم می سازد.
مجتهدزاده ضمن یادآوری شرایط ایمنی در معادن زغالسنگ که در معرض خطر مشابه معدن آزاد شهر (استان گلستان) قرار دارند، افزود: اکنون درخواست این است که در چهار ناحیه زغال خیز کشور که شامل کرمان، طبس، البرزهای شرقی و مرکزی می شود، واحدهای HSE ( ایمنی، بهداشت و محیط زیست ) مستقر شوند.
وی تاکید کرد: وظیفه واحد های HSE کنترل و نظارت بر تمام معادن ناحیه ذیربط است که از لحاظ ایمنی، امداد و نجات آنها را تحت پوشش قرار دهند.
رییس هیات مدیره انجمن زغالسنگ ایران ضمن تایید غیر استاندارد بودن تجهیزات و امکانات معادن این بخش، گفت: تجهیزات ضدانفجاری معادن زغالسنگ کهنه و فرسوده است و حادثه معدن زغالسنگ آزاد شهر هم ناشی از کهنه و فرسوده بودن تجهیزات بود.
براثر انفجار معدن زغالسنگ آزاد شهر ( استان گلستان ) در اردیبهشت ماه امسال دهها نفر از معدنکاران جان خود را از دست دادند.
مجتهدزاده افزود: امروز نیروی کار در سطوح مختلف باید از آموزش روز برخوردار باشد و در بخش معادن این موضوع اهمیت بسزایی دارد، بویژه در معادن زغالسنگ که همواره خطر انفجار وجود دارد.
وی خواستار توزیع امکانات ایمنی و تجهیزات استاندارد در سطح معادن زغالسنگ کشور شد.
رییس انجمن یاد شده اضافه کرد: واقعه معدن زغالسنگ آزاد شهر، زمینه نظارت دقیق تر وزارت صنعت، معدن و تجارت را بر این بخش افزایش داد و علاوه بر آن سازمان نظام مهندسی معدن هم در این ارتباط فعال شده است.
وی گفت: وزیر صنعت در دولت دوازدهم اکنون اولویت کاری خود را ایمنی در معادن زغالسنگ اعلام کرد و این امر موجب امیدواری معدنکاران شده است.
به گزارش ایرنا، امروز صنعت زغالسنگ ایران قدمتی بیش از 50 سال دارد و اشتغال مستقیم 13 هزار نفر را فراهم ساخته است.
گزارش های پیشین نشان می دهد سالیانه میزان واردات زغالسنگ کشور به رقم یک میلیون و 500 هزار تن می رسد و ترکیه در همسایگی ایران حدود 60 میلیون تن زغالسنگ در سال تولید می کند. 
براثر انفجار در معدن زغالسنگ زمستان یورت آزاد شهر گلستان در سیزدهم اردیبهشت ماه 96 دهها نفر از معدنکاران زحمتکش جان خود را از دست دادند. 
آمارهای منتشر شده نشان می دهد براثر انفجار در معدن سنگرود استان گیلان در سال 1375 تعداد 20 نفر جان باختند، انفجار شهریور 1384 معدن باب نیزو زرند کرمان 9 نفر قربانی داشت و بار دیگر در فروردین 1388 باب نیزو با 12 نفر قربانی روبرو شد و معدن یال شمالی طبس نیز در آذر 91 پیامد هشت نفر قربانی را به همراه داشت . 

همچنين در ادامه اين نشست خبري سعید صمدی افزود: شکل گیری انجمن یاد شده با هدف دفاع از کیان بخش زغالسنگ ایران است که بعد از اجرای برنامه خصوصی سازی، طی دوره چهار تا پنج سال گذشته، متولی مشخصی نداشت .
پیش از این فعالان صنعت زغالسنگ ایران از دولت درخواست کرده بودند که سالیانه ردیفی برای مطالبات معادن زغالسنگ از ذوب آهن ( به عنوان بازار مصرف انحصاری ) اختصاص دهد تا بهره برداران بتوانند ضریب ایمنی را ارتقا بخشند، زیرا اکنون شماری از فعالان این بخش ارقام 2 تا سه میلیارد ریالی ( 200 تا 300 میلیون تومان) از این واحد صنعتی طلب دارند .
آمارهای منتشر شده نشان می دهد، ایران با داشتن یک میلیارد و 400 میلیون تن ذخیره زغالسنگ، در حد نیاز مصرف داخلی هم زغالسنگ تولید نمی کند و اکنون سالیانه 2 میلیون و 500 هزار تن زغالسنگ در کشور به مصرف می رسد .
صمدی اضافه کرد: امروز کارخانه ذوب آهن سالیانه 1.8 تا 2 میلیون تن مصرف زغالسنگ دارد و کارخانه کوره بلند زرند کرمان نیز که سال آینده وارد مدار می شود به همین میزان، ماده معدنی مزبور را نیاز دارد.
وی تصریح کرد: پیش بینی می شود در آینده نزدیک سالیانه مصرف زغالسنگ به چهار میلیون تن برسد و فعالان این صنعت که امروز 95 درصد آنها در این تشکل گردآمده اند، چشم انتظار کمک دولت هستند.
گزارش های پیشین نشان می دهد سالیانه میزان واردات زغالسنگ کشور به رقم یک میلیون و 500 هزار تن می رسد و ترکیه در همسایگی ایران حدود 60 میلیون تن زغالسنگ در سال تولید می کند.
به اعتقاد دبیر انجمن یادشده، یکی از علل اولیه بروز حوادث در معادن زغالسنگ، رها شدن این معادن و نبود سیاستگذاری منسجم، فناوری روز و برخوردار نشدن از دانش فنی جدید است که طراحی مدرن را به دنبال داشته باشد .
وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه معادن زغالسنگ نیازمند تشکیلات مستقل به منظور سیاستگذاری، نوسازی و مدرن سازی فناوری روز و استخراج از این بخش است .
صمدی، لزوم نظارت فنی و مهندسی را در معادن زغالسنگ مورد تاکید قرار داد و گفت : رعایت اصول ایمنی از فاکتورهای مهم و جدی در این بخش از معادن است و نیازمند برنامه ریزی مشخص و اجرایی است .

کد خبر 23110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =