اتخاذ سیاست های بلندمدت بجای دستگیری دلالان ارز

بجای آن که دلالان و معامله گران ارز را دستگیر کنیم باید به فکر سیاست های بلندمدت تری باشیم زیرا این اقدامات تنها تلنگرهای کوچکی به بازار هستند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان این که دستگیری دلالان بازار ارز نتیجه کوتاه مدت دارد و باید استراتژی بلند مدت برای مدیریت بازار طراحی کرد اظهار داشت: برای مدیریت بازار ارز همیشه از روش های قهری استفاده می کنیم، نمی خواهم بگویم کار بدی است، اما  از این راه در مدت زمان کوتاهی می توان جواب گرفت.

غلامعلی جعفرزاده ایمن ابادی تاکیدکرد: باید مکانیزمی طراحی شود که بتوان در بلند مدت بازار ارز را مدیریت کرد و فرصتی برای دلالان ایجاد نکرد.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه پدیده دلالان از بعد از انقلاب اقتصاد کشور را دچار چالش کرده است، بیان داشت: پدیده دلالان بعد از انقلاب به عنوان شغل کاذب در تمام عرصه ها توانسته اقتصاد ما را دچار چالش کند،  این پدیده توانسته در حوزه کشاورزی، صنعت، تجارت، بازرگانی و توریسم و گردشگری، چرخه اقتصاد را دچار خدشه کند.

در این رابطه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز تاکید کرد: دستگیری دلالان ارز نتیجه بخش نیست و تنها تلنگری کوچک به بازار است.

معصومه آقاپور علیشاهی با اشاره به ورود دولت برای دستگیری دلالان بازار ارز، اظهار داشت: به جای پنهان کردن اشتباه نادرست در تصمیم گیری های ارزی که بوی تعفن آن را برداشته و به آن عطر می زنیم بویش برود باید اشتباهات را پذیرفت و اصل و ریشه مشکل را برطرف کرد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مواردی که باعث شد بازار ارز به این وضعیت گرفتار شود این بود که دولت از ابتدای التهابات ارزی، تصمیمات اشتباه اتخاذ کرد، تصمیم درست این بود که دولت برای تامین کالاهای اساسی نرخ دولتی تعیین می کرد و اجازه می داد بازار و رقابت پذیری نرخ ارز آزاد را مشخص کند.

نماینده مردم شبستر در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید براینکه دولت باید همه بساط های ارزی خود را جمع کند تاکید کرد: هر روز تصمیم گیری جدید و غلطی رخ می دهد، از ممنوع کردن صرافی ها تا قاچاق محسوب شدن ارز آزاد، اولویت بندی کالاها و سایتی تخصیص دادن ارز ها را باید کنار گذاشت، برای هر ایرانی نمی توان یک پلیس گذاشت.

آقاپورعلیشاهای با بیان اینکه در دولت های گذشته نحوه مدیریت بازار ارز را تجربه کرده ایم، اظهار داشت: در تمام ادوار ریاست جمهور، هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد دو نرخی بودن ارز را تجربه کردیم و مردم بلد هستند با دو نرخ دولتی و آزاد کار کنند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ آزاد را با عرضه و تقاضا می توان تعیین کرد، دولت تنها باید مواظب خروج ارز از کشور باشد نه اینکه به تعیین قمیت ارز ورود کند.

کد خبر 25556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =