افزایش صادرات پتروشیمی ایران به اروپا در سال ۹۵

تا پیش از تحریم حدود ۲۵ درصد از کل صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا بود که در دوران تحریم این رقم به حدود ۵ درصد رسید و در شراط جدید و پس از برجام تقاضا برای محصولات پتروشیمی ایران از سوی شرکت های اروپائی در حال افزایش است

صادرات محصولات پتروشیمی ایران که به دلیل  تحریم بیشتر به کشورهای آسیائی انجام می شد در حال گسترش به دیگر مناطق جهان است و اکنون اروپا نیز به مقاصد صادراتی کشورمان برگشته است.
 مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اگزیم نیوز اظهار کرد: تا پیش از تحریم حدود 25 درصد از کل صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا بود که در دوران تحریم این رقم به حدود 5 درصد رسید و در شراط جدید و پس از برجام تقاضا برای محصولات پتروشیمی ایران از سوی شرکت های اروپائی در حال افزایش است.
علی محمد بساق زاده افزود: بازشدن سوئیفت و نیز رفع کامل تحریم ها فرصت خوبی را برای افزایش صادرات محصولات پتروشیمی کشورمان به وجود آورده است و کاهش هزینه عملیات نقل و انتقال پول و نیز کاهش هزینه های حمل و نقل می تواند روند صادرات را رونق بخشد.
وی ادامه داد: مشتریان قدیمی محصولات پتروشیمی ایران با توجه به رفع تحریم ها درخواست های جدید را برای خرید بیشتر مطرح کرده اند و همانطور که گفته شد همزمان با افزایش ظرفیت تولید می توانیم رشد صادرات را نیز رقم بزنیم.
بساق زاده با بیان این که با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان برنامه ششم میزان صادرات محصولات متنوع پتروشیمی کشورمان به حدود 40 میلیارد دلار خواهد رسید گفت:  قابلیت رسیدن به حدود 60 میلیارد دلار صادرات را در صورت فراهم شدن شرایط مورد نیاز دارا هستیم.
وی افزود: امسال خوشبختانه روند تولید جان تازه ای گرفت و با تامین خوراک پایدار مجتمع های پتروشیمی توانستیم تا پایان بهمن ماه بیش از 42 میلیون تن محصول را روانه بازارهای داخلی و خارجی کنیم و تا پایان سال بیش از 45 میلیون تن تولید انواع محصولات را رقم خواهیم زد و افزون بر تامین نیاز داخل امید است که در سال آینده جهش در صادرات این محصولات را رقم بزنیم.
مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی  تصریح کرد: بر اساس پیش بینی های انجام شده با بهره برداری از واحدهای جدید پتروشیمی، مقصدهای صدور محصولات پتروشیمی ایران متنوع‌تر خواهد شد و با توجه به این که روند تولید محصولات مختلف پتروشیمی در وضع مناسبی قرار دارد اکنون کشورهای زیادی افزون بر مشتریان دائمی فرآورده‌های پتروشیمی کشورمان، خواستار خرید این محصولات از  ایران هستند.
وی با اشاره به صادرات بیش از ٦٠ درصد محصولات تولیدی مجتمع های پتروشیمی گفت: امسال شاهد افزایش ٢٦ درصدی حجم صادرات این محصولات نسبت به سال گذشته بوده ایم و بیش از ٦٠ درصد محصولات تولیدی در مجتمع های پتروشیمی کشور صادر می شود.
بساق زاده به برنامه های افزایش تولید با توجه به درمدار قرار گرفتن طرح های جدید در شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ٩٥ اشاره و اظهار کرد: با توجه به اجرایی شدن برجام، در سال آینده ورود تجهیزات و قطعه های مورد نیاز واحدهای پتروشیمی به کشور بسیار آسان تر انجام می شود در نتیجه می توان افزایش تولید مطلوبی را در واحدها انتظار داشت.
وی با اشاره به این که فروش محصولات پتروشیمی کشور در گذشته غیرمستقیم و یا از طریق بنگاه های مختلفی صورت می گرفت، تصریح کرد: هزینه جابجایی ارزی صادرات محصولات با توجه به شرایط پساتحریم کاهش خواهد یافت؛ با ارز حاصل از صادرات می توان امکانات بیشتر با قیمت مناسب تر خریداری کرد در نتیجه شرکت های داخلی علاقه زیادی برای افزایش تولید پیدا خواهند کرد و پس از تأمین نیاز داخلی، می توانند بیشترین صادرات را داشته باشند.

 

 

کد خبر 4927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =