دعوت از مردم برای نوسازی بناهای فرسوده در بافت‌های ناکارآمد شهری

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه مالکان واقع در اراضی تصرفی در سکونتگاه غیررسمی می‌توانند سند ملک خود را دریافت کنند، گفت: شتاب‌بخشی به نوسازی و مقاوم‌سازی مساکن ناپایدار و فرسوده در محلات حاشیه‌ای و ناکارآمد شهری به عنوان اولویت اصلی در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته است.

به گزارش روز چهارشنبه اگزیم نیوز از وزارت راه و شهرسازی، «محمد آیینی» در گفت‌وگویی اظهار داشت: برای دریافت پروانه ساختمانی در نوسازی و مقاوم‌سازی محلات حاشیه‌ای نیاز به سند مالکیت است تا بر اساس آن متقاضیان بتوانند پروانه ساخت و تسهیلات نوسازی دریافت کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: براساس بند «م» تبصره ۱۱ قانون بودجه امسال، متقاضیان دریافت سند در سکونتگاه‌های غیررسمی و بند «ک» تبصره ۱۱ قانون بودجه سال گذشته، همه ساکنان یک‌هزار و ۱۵۳ محله حاشیه‌ای در ۱۱۰ شهر کشور شامل محله‌هایی که خارج از نظام برنامه‌ریزی شهری، بدون مجوز ساخت و ساز ساخته شده‌اند، می‌توانند در راستای نوسازی بنای فرسوده خود اقدام به دریافت سند کنند.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۳۰ درصد از ساکنان در محلات حاشیه‌‍‌نشینی دارای سند رسمی هستند، گفت: حدود ۶۰ درصد از این مالکان اسناد عادی دارند، بنابراین بخش اندکی از ساکنان در این مناطق فاقد سند هستند که می‌توانند با مراجعه به سامانه ارائه تسهیلات بافت فرسوده شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران به نشانی facility.udrc.ir نسبت به ثبت تقاضای خود برای دریافت سند مالکیت ملک خود اقدام کنند.

آیینی افزود: متقاضیان با ورود به این سامانه، ثبت درخواست، دریافت سند ملک را انتخاب و سپس به تکمیل اطلاعات فردی و مشخصات ملک خود اقدام کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره اینکه صدور سند برای زمین‌هایی است که تا قبل از تاریخ اول فروردین ۱۳۹۴ ساخت و ساز در آنها انجام شده است، گفت: توجه به نوسازی بافت‌های فرسوده و ترغیب و تشویق مردم، سازندگان و پیمانکاران به اهمیت نوسازی این بافت‌ها و همچنین ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی مورد تاکید دولت سیزدهم است.

وی در پایان از همه ساکنان در بافت‌های فرسوده (بافت‌ها میانی) حاشیه‌نشین (سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت‌های تاریخی) خواست تا از فرصت طلایی به‌دست آمده درباره بهره‌‍مندی از امکانات، تسهیلات و بسته‌های تشویقی که توسط دولت، شهرداری‌ها و نظام بانکی در راستای نوسازی بناهای فرسوده تهیه شده اقدام کنند.

تاکنون ۲۰۶ هزار و ۹۸ واحد پروانه ساختمانی در محلات فرسوده سراسر کشور صادر شده است که از این میزان ۱۸۵ هزار و ۱۲۵ واحد مربوط به دولت سیزدهم است.

کد خبر 71018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =