بازرگانان اتاق ایران و پاکستان، رفع موانع بانکی تجارت دو کشور را خواستار شدند

نمایندگان و اعضای عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و پاکستان، رفع موانع بانکی تجارت میان دو کشور را برای گسترش مبادلات دوجانبه، خواستار شدند

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از ایرنا نشست مشترک بیش از 30 فعال اقتصادی عضو اتاق مشترک بازرگانی پاکستان و ایران با حضور 'محمد اشرف علی' رئیس گمرک کویته، 'اطلس خان' رئیس ایالتی سازمان توسعه تجارت پاکستان و 'عرفان جاوید' مدیر بخش اطلاعات گمرک کویته به منظور بررسی مشکلات فعالان اقتصادی تجارت و بازرگانی با جمهوری اسلامی ایران و ارائه راهکار در اتاق بازرگانی مشترک برگزار شد.
در این نشست که 'محمد رفیعی' سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کویته نیز به عنوان مهمان ویژه حضور داشت، 'ولی محمد نور زی' رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان و معاون فدراسیون اتاق های بازرگانی پاکستان با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای گسترش تجارت با ایران طی یک سال گذشته به سفر یک هیات 40 نفره تجار عضو این اتاق به تهران، مشهد، بجنورد و زاهدان اشاره کرده و در خصوص توافقنامه های امضا شده با اتاق های بازرگانی این شهرها توضیح داد.
ولی محمد نور زی رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان و معاون فدراسیون اتاق های بازرگانی پاکستان همچنین در این نشست در خصوص رفع مشکلات گمرکی بازرگانان پاکستانی به ویژه در مرز تفتان (میرجاوه) نظیر الکترونیکی شدن گمرک، راه اندازی شبکه اینترنت در مرز مشترک، ایجاد مرکز آموزشی در گمرک کویته برای آموزش ترخیصکاران، استفاده از امتیاز (+GSP plus) که تسهیلات ویژه ای برای تجار در گمرک ایجاد می کند، تاکید کرد.
وی با تاکید بر لزوم برقراری هر چه زودتر کانال بانکی میان دو کشور، نبود خط هوایی بین کویته با ایران را از مشکلات تجارت دوسویه ایران و پاکستان عنوان کرد.
رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان و معاون فدراسیون اتاق های بازرگانی پاکستان اضافه کرد:اتاق مشترک ایران و پاکستان بزودی در نامه به نخست وزیر و وزارتخانه های ذیربط پاکستان، مشکلات تجارت فعالان اقتصادی را تشریح کرده و از دولت می خواهد که برای رفع این مشکلات اقدام فوری کند.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و پاکستان و معاون فدراسیون اتاق های بازرگانی پاکستان در پایان سخنان خود گفت:طی دو ماه آینده دفتر نمایندگی اتاق مشترک بازرگانی، در تهران افتتاح می شود.

راه اندازی شبکه اینترنت و باجه دریافت ارز؛ بزودی

محمد اشرف علی رئیس گمرک کویته نیز در نشست فعالان اقتصادی عضو اتاق مشترک بازرگانی پاکستان و ایران گفت:شبکه اینترنت بزودی در مرز تفتان فعال شده و کالاهای صادراتی ایران و ترکیه به پاکستان به شرط دریافت تاییدیه گمرک میرجاوه، فک پلمپ نمی شود.
وی اضافه کرد:بر اساس برنامه، طی چند ماه آینده چندین غرفه و انبار در گمرک تفتان به منظور ارائه تسهیلات به بازرگانان راه اندازی شده و درخواست کاهش مالیات به کالاهای صادراتی و وارداتی نیز بررسی می شود.
رئیس گمرک کویته با ارائه قول مساعد در خصوص احداث آموزشگاه برای آموزش بازرگانان و ترخیصکاران فعال در مرز و جلوگیری از عزیمت آنان به کراچی، گفت:بلافاصله پس از برقراری روابط بانکی میان دو کشور، باجه دریافت و پرداخت ارز در گمرک تفتان راه اندازی می شود.

تاکید سرکنسول ایران در کویته بر فعال شدن بازارچه های مرزی

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کویته نیز در این نشست با تشریح مشکلات پیش روی ارتقای روابط تجارتی میان دو کشور، بر فعال شدن بازارچه های مرزی، افتتاح مرزهای جدید پیشین و ریمدان و رفع محدودیت های جدید از سوی وزارت بازرگانی پاکستان به منظور صادرات کالاهای ایرانی تاکید کرد.
'محمد رفیعی' همچنین بر لزوم کاهش عوارض و مالیات گمرکی و جلوگیری از قاچاق کالا و سوخت به منظور افزایش درآمد گمرکی و افزایش حجم تجارت قانونی تاکید کرد.
وی از بازرگانان، فعالان اقتصادی و مقامات پاکستان خواست تا برای رفع مشکلات تجار ایرانی از جمله طولانی بودن فرآینده دریافت روادید پاکستان اقدام عملی کنند.
به گزارش ایرنا جمهوری اسلامی ایران و پاکستان اخیرا، پیش نویس مقدماتی قرارداد تجارت آزاد بین دو کشور و همچنین شروع همکاری های بانکی را تکمیل کردند.
اعضای کمیته گفت وگوهای تجاری متعلق به تجارت آزاد بین دو کشور که طی 21 و 21 نوامبر در تهران برگزار شد به توافقنامه اولیه قرارداد تجارت آزاد بین دو کشور و همچنین شروع همکاری های بانکی دست یافتند. 
هیات پاکستانی به ریاست بلال خان پاشا از معاونان وزارت تجارت و نساجی این کشور با هیات ایرانی متعلق به سازمان توسعه تجارت به رایزنی پرداخت. 
در این نشست پیش نویس مقدماتی آغاز تجارت آزاد بین دو کشور مورد توافق قرار گرفت.
آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور 861 میلیون دلار بوده است.این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد. 
حجم تجارت دو سویه میان ایران و پاکستان در سال 1395 به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت. انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته نیز افزایش یابد. 
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.

کد خبر 22755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =